”Luon­toa, rauhaa, kii­reet­tö­myyt­tä”– Hä­meen­ky­rö­läis­per­heen lo­ma­mat­kat suun­tau­tu­vat vuosi vuoden jälkeen Koil­lis­maal­le ja Lappiin

Anu ja Tomi Matikainen sekä lapset Luka ja Erika kävivät maanantaina Kuusamon majapaikastaan piipahtamassa Pentik-mäellä Posiolla. Tehtaanmyymälän kierroksen lisäksi Tomi ja Anu Matikainen tutustuivat myös kesätorin valikoimaan.
Anu ja Tomi Matikainen sekä lapset Luka ja Erika kävivät maanantaina Kuusamon majapaikastaan piipahtamassa Pentik-mäellä Posiolla.
Anu ja Tomi Matikainen sekä lapset Luka ja Erika kävivät maanantaina Kuusamon majapaikastaan piipahtamassa Pentik-mäellä Posiolla.
Kuva: Erkki Ahola

Luontoa, rauhaa, kiireettömyyttä, Anu Matikainen luettelee tekijöitä, jotka vetävät hämeenkyröläisperheen vuosi vuoden perään Koillismaalle ja Lappiin matkailemaan. Anu-äidin lisäksi perheen isä Tomi Matikainen sekä lapset Luka ja Erika kävivät maanantaina Kuusamon majapaikastaan piipahtamassa Pentik-mäellä Posiolla.

– Tällä kertaa olemme majoituspaikassamme Rukankylässä neljän päivän lomalla. Sieltä teemme ympäristöön retkiä. Posiolla Pentik-mäen lisäksi käymme ainakin Livojärvellä, Tomi Matikainen kertoo.

– Kuusamon majapaikassamme olemme nyt jo kolmantena vuonna peräkkäin. Pentik-mäellä olemme käymässä toista kertaa.

– Matkailemme myös Lapissa. Lapsilla alkoi koulusta kesäloma, niin nyt oli sopiva hetki lähteä pienelle perhelomalle Kuusamoon.

Pentik-mäen kesätori avattiin maanantaina. Kesätorilta moni matkailija saa ideoita sisustamiseen.

Tehtaanmyymälän kierroksen lisäksi Tomi ja Anu Matikainen tutustuivat myös kesätorin valikoimaan.

– Koulujen päättyminen ja kesälomien alkaminen näkyy meilläkin, perheitä on enemmän liikkeellä, myymäläpäällikkö Leila Hautajärvi kertoo.

Pentik-mäeltä myös moni opiskelija saa kesätöitä.

– Tällä kertaa meillä on kymmenen kesätyöntekijää, osa heistä on töissä koko kesän, osa lyhyemmän aikaa, Hautajärvi sanoo.

Pentik-mäki on yksi Pohjois-Suomen tunnetuimpia matkailukeskuksia, joka vetää turisteja ympäri Suomea.

Pentik-mäen eri nähtävyyksiin ja museoihin pääsee helposti lasikäytävää pitkin, joka yhdistää matkailukohteen rakennukset toisiinsa.

Viime vuonna Pentik-mäellä kävi ovilaskureiden mukaan lähes 100 000 matkailijaa. Se on 28 000 kävijää enemmän mitä vuonna 2016, jolloin kävijöitä oli yhteensä 72 110 matkailijaa.

”Kuusamon majapaikassamme olemme nyt jo kolmantena vuonna peräkkäin. Pentik-mäellä olemme käymässä toista kertaa.
Mainos
Koillissanomien pelit

Pelaa Koillissanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä