Ei kannata vähätellä terroristijärjestöstä Suomeen pyrkivien henkilöiden muodostamaa uhkaa heidän pienehkön määränsä perusteella. Kaksi vuotta sitten Turussa yksi ainoa terroristi puukotti hetkessä kymmentä ihmistä, joista kaksi kuoli.
Koillismaalla käytetään pohjavettä.Haluavatko jotkut Kuusamolaiset pulloveden käyttäjiksi.Tärkeimmät elämän eliksiirit saasteista vapaat vesi, ilma, maaaperä ja niissä kasvavat elintarvikkeet. Kuusamolaiset päättäjät ja asukkaat, älkää antako kaivosyhtiöiden tuhota niitä.Kuusamon tuhoa haluavia ovat ne henkilöt ja tahot jotka kannattavat Juomasuon ja lähialueiden kaivostoimintaa. Nyt on toimittava ja kaikin keinoin. Vastustettava kaivosyhtiön pyrkimystä. Se olisi tuhoisaa Kuusamon luontokaupungin tulevaisuudelle.
Jokijärven tie se vasta rallirata on, kallistuksen vakaajat solmussa työnnetään tulemaan ku viimeistä päivää, jos ois valvontaa niin pian ois rivi kortittomia.
Ei poroista juuri haittaa ole. Matkailu tarvitsee niitä, eikä se lihakaan pahaa ole.