Lukijalta

Meille soi­tet­tiin: Enni tuo prons­sia ja Juo­ma­suo kultaa

Muistutus kuusamolaisille lumiurakoijille. Parkkipaikkojen, omakotitalojen, kesämökkien ja mökkiteiden auraajat, oletteko unohtaneet tärkeimmän: työn maksajan? Maksaja haluaa, että alueet ovat puhtaat ja siististi hoidettu. Perusteluksi ei kelpaa että ei kerkiä. Ottakaa töitä sen verran että kerkiätte tehdä kunnolla. Eikä se palvelualttiuskaan olis ollenkaan pahaksi. Toivon lumisia talvia, että riittää töitä ja toimeentuloa. Se Maksaja

 

On kuulunut puheita metsäkanalintujen rauhoituksesta, jopa että se on tapahduttava Kuusamossa. Mitä ilmeisemmin kanta on valtakunnallisesti heikko ja yksi suurimmista kantaa heikentävistä tekijöistä on luontokuvaajiksi ihtijään kutsuvat. Majoitusvuorokausien kasvussa maksajana on luonto sekä riistakantojen monimuotoisuus. Soidintapahtuma on metsäkanalintujen kannalta kaiken aa ja oo. Jos se ei onnistu, niin pesinnän onnistumiselta ei suuria kannata odottaa, eli turistiarmeijan kuljettaminen soidinpaikoille ja kuvaustoiminta on mielestäni lailla kiellettävä.

 

Toimittaja otti kantaa kuusamolaisten liikennekäyttäytymiseen, niin liikkuuhan täällä muitakin kuin paikallisia. Neljäntien risteys rannasta tullessa paikallislehdessä aikoinaan opastettiin, että molempia kaistoja voi ajaa Ouluntaipaleelle, mutta oikealla kaistalla olevalla etuajo-oikeus.

 

Nyt nää olympiaalaiset näyttää suuntaa mihin meidän suunta näyttää. Enni tuo pronssii ja Juomasuo kultaa! Siihen tasapuolisesti tää täytyy mennä. Turistit ymmärtää ja jos ei ymmärrä nii olokoot muualla. Jos ei kelpaa, oliko täällä turistit ensin vai paikallinen väestö? Kyllä; järki käteen päättäjät!

Mainos
Koillissanomien pelit

Pelaa Koillissanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen