Hienoa että Kuusamon kuntademokratiatori saatiin toteutettua kaikkien puolueiden ja toimijoiden yhteistyöllä. Lisäksi Ulla Ingalsuo-Laaksonen veti vaalipaneelin erittäin hyvin ja tasapuolisesti - kiitos siitä. Tarkennuksena Koillissanomien toimittajan juttuun niin kuten Vihreät selkästi torilla totesivat me tavoittelemme runsasta äänimäärän kasvua sekä useita lisäpaikkoja hienolla ehdokasjoukollamme. Ystävällisesti soitteli, Mika Flöjt
Me sota-ajan orvot ja nuoret rakensimme tämän maan nälkäpalkalla. Eläkkeemme olemme työllä ansainneet. Suomi on rapauttanut kansan ilmaisella rahalla ,että pysyisivät kotona, siksi suuri osa kansasta on työttömiä. Maahanmuuttajat ovat tervetulleita. Töitä tekemään, että Suomi pysyy huipulla.
Kirkkokedon 1-2 luokat sopisi hyvin Torangin kouluun, jossa on nyt 3-6 luokat pelkästään. Nytkin tuntuu oudolta kun alakoulu on jaettu kahtia. Kirkkokedolle remontoitaisiin koulun tiloihin esiopetustilat ja nykyisiin esiopetustiloihin päiväkoti. Miettikää nyt, onko järkeä alkaa rakentaa uutta päiväkotia, kun pitkällä tähtäimellä lapsimäärä alkaa vähentyä tässä pitäjässä. Tämä on vain yksi ehdotus!
Kyllä nyt saadaan lukea lehdistöstä sellaista asiaa Taivalkosken osalta, että tukka nousee pystyyn. Popster-työryhmä on julkaissut luonnoksensa uuden Soten vaikutuksista Koillismaalle. Työryhmä siis jossa on ollut muista kunnista ja kaupungeista edustajia, mutta Taivalkoskelta ei ainuttakaan, sopii vain kysyä miksi? Niinhän siinä sitten näyttäsi menneen,että meiltä viedään vuodeosasto ja sen myötä katoaa naisvaltaisia työpaikkoja. Nyt asiaan on täälläkin herättävä. Ensin tyhjennettiin ammattikoulu ja nyt tapellaan metsäoppilaitoksen pysyvyydestä. Seuraavaksiko katsotaan vain vierestä kun terveyskeskuksemme ajetaan alas. Meillä oli Päätalo, meillä on kaunis kuntakeskus ja vielä muutama kauppa, kirkko on ja kirjasto mutta kohta ei noitakaan tarvita. Muutoin käy niin, että viimeinen lähtijä sammuttaa ne valot, moni eläköityvä ja eläkeläinenkin harkitsee pian näiden asioiden vuoksi toisaalle muuttoa saadakseen tarvitsemansa hoidon kotikunnassaan ja miten käy nuorille perheille.
Lieneeköhän Destia rahapulassaan ruvennut tontteja vuokraamaan tai peräti myymään yleisiltä parkkipaikoilta vaalipropakannan levitykseen, kyselee eräs parkkipaikan käyttäjä.
Noista kaivoksista on hyötyä. Saadaan siinä samalla rikastamo mistä köyhätkin hyötyy.
Kuusamossa järjestetään paljon mielenkiintoisia urheilutapahtumia ja myös muitakin tapahtumia, jotka jäävät näkemättä huonon informaation vuoksi!
Koko Kuusamon elinvoiman parhaaksi, kaivoksia Kuusamo täyteen ja luontoarvot romukoppaan. Hyvä vaalilause eräille kunnallisvaaliehdokkaille.