Lukijalta

Meille soi­tet­tiin: Koko kylän läm­min­hen­ki­set läk­siäi­set

Kiitos Seppo Ervastille pitämästäsi puheesta. Se oli selkeää tietoa ja mielipidettä. Seppo vain parantaa ilmaisuaan mitä enemmän ikävuosia kertyy. Jaksamista vain eteenkin päin.

 

Kiitokset Hutun koulun henkilökunnalle koko kylän lämminhenkisen läksiäis- ja kevätjuhlan järjestämisestä sekä oppilaille reippaasti esitetyistä ohjelmista. Kiitos keittäjä-Arjalle upeasta vuosikymmenten työrupeamasta jonka aikana olet ehtinyt ruokkia osan nykylasten vanhemmistakin. Olet aina ihanasti huomioinut lapset.

 

Olen ollut 25 v perhepäivähoitaja ja nyt Kuusamossa päiväkodilla töissä. Kaupungin tapa on heittää meidät syrjään ja palkata vasta valmistunut lähihoitaja jolla ei mitään työkokemusta ja häntä pidetään pätevänä. Tämä on sitä työhyvinvointia. syrjitty

 

Olen muuttanut vasta Kuusamoon ja ihmettelen kuinka paljon täällä valitetaan kaikesta ja vaaditaan vähemmän tärkeitä asioita heti paikalla tapahtuvaksi. Esim: jäähalli- ja fribeegolf-asiat kovassa huudossa, mutta koulut ja päiväkodit homeiset, ketään ei kiinnosta. Kunnan työpaikat ahdasmielisiä ja työpaikkakiusaus jatkuvaa. Olisi teillä tosi kuusamolaisilla ihan peiliin katsomisen paikka.

 

Särkelässä kukkui käki maanantaina 22.5. Terv. Anja Heiskanen.

 

Taivalkosken yläkoulun usvakerho kokoontuu joka aamu koulun bussipysäkin jalkakäytälle. Jalkautukaapa rehtori ja kolleganne edes yhtenä aamuna vastaanottamaan tämä usvaporukka. Eikö enää koululla ole tapana entisajan tapaan jaella rangaistuksia tupakoinnista.

 

Voi hyvänen aika jos vuode osasto lakkautetaan,miten käy työn tekijöiden ,totta ne ohjataan työttömiksi?

 

Nyt se kesä tulee! Perjantaina lenteli Vuoskassa haarapääsky ja sunnuntaina istui sähkölangalla 8 räystäspääskyä ja useita haarapääskyjä, kovin olivat pörröisiä kylmä kai.