Lukijalta

Meille soi­tet­tiin: Lapset ah­de­taan kou­lu­kyy­deis­sä autoon

Jos maatalouden tuet pois, niin miten olisi porojen petokorvaukset myös pois?

 

Koulukyydeissä ahdetaan lapset autoon. Kaikille ei riitä vyötä eikä edes omaa istuinta. Miten lapset oppivat oikeaa liikennekäyttäytymistä, kun näin tehdään, vaikka ei saisi lain mukaan tehdä? Poliisit voisivat tarkistaa välillä näitä kyytejä. Lasten turvallisuus kyseessä.

 

Ebba kirjoitti 13.11 ikävistä muistoista. Muistui mieleeni edesmenneen Onni Nivalan Juumasta oma tekemä muistelus joutuessaan Torniossa saksalaisten vangiksi. Sain sattumalta Kuusamon kirjastosta tämän muisteluksen, minkä luettuani meni mieleni hiljaiseksi. Serkkusi on varmasti kulkenut yhtä rintaa kolonnassa osan matkaa Onni Nivalan kanssa. Onnihan pääsi vapaaksi Etelä-Norjassa. Terveisin Esko Leskelä.

 

Ajelin tiistaina Ouluun päin klo 15.00. Torangin ylikulkusillalta pienoinen poika heitti ison lumipaakun autoni päälle, kuului melkoinen rysähdys mutta onneksi autoon ei tullut tällä kertaa mitään. Jos lumipaakku olisi tullut vaikka tuulilasiin, olisi vaurioita varmasti syntynyt. Pojalla oli tummat housut ja vaaleahko takki, hän oli yksin liikkeellä. Pysähdyin heti linja-autopysäkille, mutta poika oli häipynyt. Keskustelkaapa vanhemmat lastenne kanssa, tämä voi olla vaarallista leikkiä. Ei ollut ensimmäinen kerta kun poikaset heittelee jotain ylikulkusillalta.

 

Jouluvaloja on laitettu jo pihoille. Osa aristelee valojen laittamista kun muut sanovat niitä jouluvaloiksi ja ihmettelevät, että näin aikaisin niitä laitetetaan. Sovitaan, että ne ovat sesonki- tai syysvaloja ja saa laittaa heti kun tulee niin pimeää, että ne valaisevat. On paljon mukavamman näköistä pimeässä syksyssä kun siellä täällä tuikkii iloisia valoja, oli ne sitten syysvaloja tai jouluvaloja. Kirkkosaaren valothan saivat juuri kunniamaininnan. Valaistaan koko Kuusamo nyt samantien.

 

Meni hauenkolkkausjäät kun satoi lunta päälle ja tuli niin huonot jäät, harmiteltiin Posiolta.

Mainos
Koillissanomien pelit

Pelaa Koillissanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen