Lukijalta

Meille soi­tet­tiin: Lau­ta-ai­taa asunnon ym­pä­ril­le

Mitäs se kaupunki ilmaista hupia meille veronmaksajille tarjoaa jotka asutaan täällä syrjässä? Ei oo kaupunki latuja kustantamassa eikä ole valaistuja lenkkipolkuja. Eikä ole myöskään tie auki kun asut 150m syrjässä päätiestä. Kun töihin on päästävä aamulla niin herää ennen sian pieremää ja alappa kolaamaan. 650 euroa on omavastuu vuodessa kun ajat töissä omalla autolla. Siinäpä kerrankin työsarkaa syrjäkylällä asuvalle kaupungin valtuutetulle kun alat touhuta kiinteistöveron alennusta meille syrjäisille. Tai latumaksut niitä käyttäville, kyllä se valvonta onnistuu yhtä lailla siellä latujen varsilla kuin tuolla kalastuspuolella sulien vesien aikaan. terveisin: täysin kyrpiintynyt tähän touhuun

 

Kivimuuria, korkeaa lauta-aitaa asuntoyhtiön ympärille: tykkääkö asukkaat oikeasti moisesta? Onko suomalainen ilmiö että ei haluta ympärille matalia aitoja vaan mahdollisimman korkeita? Mitä ihmiset pelkäävät? Sitäkö että ohikulkijat näkevät kauniin kotisi ja pihamaasi? Törkyiset pihat sitä vastoisin oikein huutavat korkeita lankkuaitoja ympärilleen, Kuusamossakin niitä! Toteaa yksi mummeli vaan.

 

Jumalan läsnäolo ei ilmene kuin ihmisten harhaisissa luuloissa. Uskonnot on alunperin perustettu ihmismassojen hallintaan. Usko tuo rahaa ja/tai valtaa tietylle pienelle eliitille. Ei olisi pahasta jos ihmiset alkaisivat etsimään sisäistä ”jumalallisuuttaan” ja alkaisivat näkemään asiat eri kantilta. Lampaat ovat laumaeläimiä, joita sudet kaitsee. Joskus täytyy harhailla pimeässä nähdäkseen valon.

 

Nuolukiven laitto naapurin maille. Ei saa laittaa ilman maanomistajan lupaa.

 

Torangin ympäryslenkki saa valot, hyvä niin. Milloin Tolpanniemen kevyenliikenteen väylälälle saadaan valot, pimeää on, paljon pimeitä liikkujia, laitetaan heijastimet heilumaan ja pyöräilijät valot vilkkumaan, läheltä piti tilanteita sattuu usein.

 

Hei, yritin saada apua Taivalkosken Terveyskeskuksen lääkäriltä apua tupakoinnin lopettamiseen ja reaktio olikin sellainen että siihen en saanutkaan tukea. Lähdin tyrmistyneenä pois lääkärin suositellessa minulle psykiatrin konsultaatiota masentuneisuuteni vuoksi. Ei muuta kuin tupruteleamisiin.

Mainos
Koillissanomien pelit

Pelaa Koillissanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen