Netissä koillissanomat.fi/laheta
Sähköpostilla toimitus@koillissanomat.fi
Tekstaa 0400 286 638 tai soita 088600 620
Koillissanomissa oli historiajuttua kirkonkellojen löytymisestä. Voitaisiinko tarina kertoa loppuun. Missä kellot nyt ovat ja mitä tapahtui sen jälkeen kun ne löytyivät.
Joka vuosi sama juttu. Aletaan poimimaan mustikoita keskenkasvuisena. Eihän niissä ole kokoa ja vitamiineja. Parhaat mustikat olen poiminut, kun alkaa puolukan poiminta.
Poromiehet eivät huolehdi asutojen pihalta poroja pois. Jos soitan poromielle tästä niin hän vastaa, että jos poroisäntä antaa luvan. Olen jo viikon ajan joutunut häätämään poroja pois T.V.Martti Kynsijärvi Loukusa.
Kuusamossa ihmetellään miksi ei saada tekijöitä siivoustöihin. Meidän perheen nuori sanoi kesätyön jälkeen, ettei koskaan enää siivoukseen. Työ miellyttävää, mutta ne ihmiset, joiden kanssa tehdä töitä ja ohjaus puuttuu kokonaan. Huutoa ja epäselvää touhua.