Lukijalta

Meille soi­tet­tiin: Nyt on gondoli avattu ja uusi jää­hal­li ra­ken­net­tu – oisko kau­pun­gil­le iso in­ves­toin­ti, jos parit valot lisää lait­tai­si koi­ra­puis­toon?

Kuusamon kirkon polttamisesta ollut jo niin sairaasti täällä tekstiä että minua oikeesti tosissaan jo tympäisee se jankutus. Minä tykkään että siitä ei tartte enää jankuttaa tipan tippaa.

Kyllä on huolet Kärpänkyläläisillä tienhoidosta Koppelo-Tauriainen välillä, jos tietä käytetään etupäässä vain tankkausmatkoihin Venäjälle. Nämä reissut ovat kaikki pois Kuusamon verotuloista, ja kaupungin pitäisi vielä tukea näitä (veropakolaisia)pitämällä heille tie kunnossa. Kyllä muilla kylilläkin pitää tieosakkaiden huolehtia tiestään jos tien vaikutusalueella ei ole vakituista asutusta.

Nyt on gondoli avattu ja uusi jäähalli rakennettu. Oisko kaupungille iso investointi, jos parit valot lisää laittaisi koirapuistoon? Olisi hyvä nähdä, mitä koiria puistossa on, kun sinne menee, Matti Koivula soitteli.