Petri Karjalaiselle kysymys: Nyt kun valinnanvapaus on poistettu laki valmistelusta, miten Posion käy? Oliko liian aikaista sopia jatkosta ilman tietoa?
Kuusamolaiset naiset ovat miehiä viisaampia luontoa pilaavien kaivosten suhteen, sen osoittaa jo järjestetty kaivoskysely. Miesten pitäisi ottaa oppia naisista, eikä uskoa kaivosyhtiöiden lupaamiin tuulentupiin.
Ensimmäinen Jyry-Sisu Kuusamossa taisi olla Olli Sämpillä. Hän tuli Kuusamoon jostakin Keski-Pohjanmaalta ja alkoi ajaa puutavaraa Venäjältä. Ensimmäisenä puutavaraa Venäjältä ajoi Ritolan Paavo. Puun tuonti Venäjältä alkoi 1965, viittaa soittaja lukijan palstalla olleeseen kirjoitukseen.
Taivalkoskelta soitettiin, että olisi mukava tietää, että milloin Taivalkoskelle istutetaan siikaa. Ei sitä soittajan mukaan kovin paljon tule, jos joka pitäjän muutamiin järviin istutetaan yhteensäkin vain 25 000 kappaletta. Sitten hän voisi harkita kalastuslupakortin ostoa, kun olisi parempia kaloja. Ei ole kuin ahvenia, särkeä ja haukea vesissä, arvioi soittaja.
Minä suuresti ihmettelen että miksi Posion taajamassa kaavateillä ei tehdä talvella lumitöitä siihen malliin, ettei keväällä tarvisi polanteita karhulla repiä.
Lehdessä: Suomalaisen yleisin rasituksen aikaisen äkkikuoleman syy on hiihto. Kakkosena tulevat lumityöt. Simana.
Totta te poliisit toisiltaan tutkaatte nopeuksia, kun ajatte välillä melkoista kyytiä vastaan. Ei ainakaan pitäisi olla hälytystä mihinkään, kun ei ole välkkyvalot päällä.
Onneksi ei ole todellakaan tarve haalia rahoitusta ihan mistä tahansa lähteestä, kaiken vähiten kaivoskuiluista. Eikä ylipäätänsä sellaisilta tahoilta, joita ei koeta toimintaan sopivaksi. Johan sen on paikkakunnan menestynein urheilijakin esimerkillään näyttänyt. Alakerta kirjoittakoot jatkossakin kunkin kirjoittajan näkökulmasta, olkoot kyse urheilusta, kulttuurista tai potun kuorinnasta, joka lienee kumpaakin.