Onko Kuusamossa nakurantaa. Jos on niin missä? Jos ei ole, niin sellaisen voisi perustaa, sehän on nykyaikaa. Sehän voisi olla vaikka Rukalla. Terveisin, kolme nakuilusta innostunutta opiskelijapoikaa Oulusta.
Kaikenlaisia keskustelutilaisuuksia. ”Sahakahveilla” yhtiön ukot toisiaan kehuu ja yleisön kysymyksille viitataan kintaalla. Tämä on vissiin sitä avointa keskustelua?
Onko Kuusamon helluntaiseurakunnalla enää minkäänlaista toimintaa? Ilmoituksia ei ainakaan paikallislehdissä näy, joten mistä ihmiset saavat tietoa?
Oikein kilpaillen pyydetään uhanalaista taimenta. Samalla vaaditaan naapurin puolelle täyttä kalastuskieltoa. Ollaankohan oikealla asialla?
Kuusamon keskustassa vain kivenheiton päässä on peat rannat ja hoidetut väylät. Miksi niistä ei vain kerrota missään ja kenellekkään. Matkailijat mielissään käveleskelisivät järven rannalla.
Saunapäivä oli ja meni, mutta voiko Kuusamossa misään käydä yksittäinen matkailija saunomassa. Näemmä kaikkiin saunoihin pitäisi olla kymmenpäinen ryhmä. Lapin keskuksissa ainakin on yleisiä saunapäiviä, jonne pääsee muutaman euron maksulla. Mallia voi ottaa vaikka kiilopäältä, jossa lämpiä savusauna matkailijoille ja se on erittäin suosittu.