Lukijalta

Meille soi­tet­tiin: Päät­tä­jät, otetaan kai­vo­syh­tiö myö­tä­mie­li­ses­ti vastaan

Nyt päättäjät ottakaa uusi kaivosyhtiö myötämielisesti vastaan, että saadaan Kuusamoon ja Posiolle satoja uusia oikeita työpaikkoja.

 

Vai on pitkäaikaistyöttömyys oma valinta. Aika paksua soopaa joku kehtaa kirjoittaa. Ja kyllä, työttömyystilastojen kaunisteleminen on totisinta totta.

 

Kannustinloukuista ne jaksaa jauhaa medioissa. Kannustinloukut poistuu sillä, että työttömille tarjotaan oikeita töitä, oikealla palkalla. Ei se ole mitään tähtitiedettä.

 

Muutamilla henkilöillä, jotka matkustavat Venäjälle, on aina tapana valittaa milloin tiestä, milloin rajavyöhykeluvasta ja yleensä kaikesta, mitä Venäjällä on toisin kuin Suomessa. Kun Venäjän laki vaatii rajavyöhykeluvan, niin sen on myös hankittava. Siihen ei tarvita kunniakonsulia. Venäjältä tänne matkustavat henkilöt käyvät oikeasti ostoksilla Kuusamon kaupoissa. Suomalaiset ovat vain halvan bensan perässä, kirjoitti kuusamolainen.

 

Upeaa käyttäytymistä nuorilta turvapaikanhakija pojilta menneenä lauantaina liikuntakeskuksen kuntosalilla. Aikuinen bodarimies yritti kaikintavoin kysymyksillään provosoida nuoria onnistumatta tavoitteessaan. Taitaisi bodarilla olla peiliin katsomisen paikka ihmisarvo kysymyksissä. Jospa kaikki ensin tutustuisimme turvapaikanhakijoiden taustoihin ennenkuin alkaisimme provosoimaan tai syyllistämään.

 

Taivalkosken seurakunnalle toivomus, näin itsenäisyyden juhlavuonna, että huolehdittaisiin talvikunnossapidosta myös sankarihautausmaalla.

 

Todella hyvä kirjoitus Pekka Säkkiseltä 7.3.

 

Ei kuusamolaisilla ole todellakaan mitään hätää tai huolta. Suurin huoli on mukamas karhun kevätmetsästyksen kielto, jota viestittiin pääministeri Sipilälle. Karhuja ja susia pitää saada Kuusamoon lisää, vihreät asialle. Kuseskelevat porot pois ihmisten pihoilta ja autotalleista. Parhaat raavaat yrittää jopa sisään tulla. On tämä oikea Bimbolandia.

 

Ei riitä rahat enää diabeteslääkkeeseen, kiitos Sipilä ja Orpo, oman etunsa valvojat. Onneksi he itse saivat taas nostettua palkkaansa, köyhät!

 

Kiitokset Kuusamon psykiatriselle osastolle hyvästä, asiantuntevasta ja ymmärtäväisestä hoidosta.

 

Juhantiellä Kuusamossa vissiin pohjavesi nousee, kun aallokolle menny tie. Niinku merellä seilais veneellä.

Mainos
Koillissanomien pelit

Pelaa Koillissanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen