Tolpanniemessä Noitiniementiellä jonkun kissa/kissoja vaeltelee toisten pihoilla ja terasseilla. Ei pysty mattoja ja petivaatteita tuulettamaan ulkona! Pitäkää siis kissanne omilla tonteillanne, kiitos!
%
Luin keskiviikon Koillissanomia. Onpa taas hyvä kirjoitus Seppo Ervastilta. Soitteli Raija Posiolta.
%
Olen huomannut että mitä enemmän lukijoiden kirjoituksen allekirjoituksessa on titteleitä ja kunniamainintoja hienoista tehtävistä ja toimista, niin sitä heikompi ja asiantuntemattomampi on itse kirjoitus! En tiedä mistä se johtuu, mutta minulle riittää kun katsoo allekirjoituksen! S. Ervasti ei ole vielä kertaakaan pettänyt ja luen hänen kirjoituksensa huolella!
%
Jostain kumman syystä työttömät nähdään joukkona, joka voidaan laittaa tekemään mitä tahansa ilman palkkaa. Monet kunnat ympäri suomen käyttävät hyväksi tilannetta, ja jopa rehvastelevat sillä, kun samaan aikaan valvovat viranomaiset sulkevat silmänsä lain rikkomiselta.
%
Jos porot täytyy tarhata ympäri vuoden, niin silloin tulisi poistaa maataloustuet, oli soitettiin -palstalla. Poromiehet saavat kuitenkin myös tukea esimerkiksi pinta-alalisänä sekä jokaista eloporoa kohden tukea noin 30 euroa.
%
Kävelin Vuotungintieltä Lentokentäntielle. Ohi ajavat autot eivät muistaneet tieliikennelakia, jonka mukaan jalankulkijan päälle ei saa roiskuttaa. Nyt yksikään auto ei hiljentänyt ja ammattiautoilijat ajoivat kaikkein kovinta vauhta. Rekisterinumerot on tiedossa, joten lasku seuraa perässä, muistutti soittaja.