On porvareiden politiikkaa, että perussuomalaiset jätettiin hallituksesta pois. Pienpuolueet tulevat häviämään. Ei mene montaa vuotta kun ei ole yhtään pienpuoluetta. Jäljelle jäävät vain: keskusta, kokoomus ja vihreät, soitteli Kivirannan Ukko.
Mihin ministeriö aikoo häivyttää tänä vuonna 20 000 ja ensi vuonna 18 000 työtöntä, jotka eivät ole työssä, mutta eivät myöskään työttömiä? Entä mihin katoaa valtava määrä pitkäaikaistyöttömiä? Minäpä arvaan. Osa työttömistä siirtyy eläkkeelle tai kuolee. Osa pakkosiirretään toimeentulotuelle, ja yhä suurempi osa on hippasilla kuntouttavassa työtoiminnassa. Entistä useampi parantaa yritysten tuottavuutta tekemällä palkatonta työtä työkokeilussa. Ei näitä laskelmissa olevia aukkoja voi mitenkään muuten selittää. Sipilän hallituksen pakkomielteenä on saada työllisyysprosentti 72:een, eikä siihen ole oikeasti mitään realistisia mahdollisuuksia. Palkkatyötä ei kerta kaikkiaan ole tarjolla, joten on turvauduttava tilastokikkailuihin. Tärkentä on saada siirrettyä mahdollisimman paljon väkeä pois työttömien sarakkeesta, soitteli palkkatyömies.
Tarviiko tuon tason peleihin uutta hallia/lattiaa. Eikö vältä entiset.
Niille jotka sanoo, että hyvähän se on, että työttömät saadaan sohvalta tekemään jotain rahansa eteen, kehottaisin tarkkaan miettimään että miten käy mahdollisesti sinunkin työpaikallasi kun paikkasi voidaankin helposti jatkossa korvata ammattitaitoisella työntekijällä, mutta sellaisella, jolle ei tarvitse maksaa palkkaa. Ja sitten ihmetellään kun aivovuoto on alkanut Suomesta muualle. Korkeakoulutetut jättävät Suomen.
Kuusamon kaupungin hyvinvointikyselyhän ei antanut todellista kuvaa. Kaikki sijaiset ei saanut tehdä sitä. Ajetaan ne sijaiset pois, jotka ei miellytä ja ne jotka ovat heidän kavereita tai sukulaisia ajetaan sisään. On tietenkin työpaikkoja, missä kaikki hyvin. Työntekijät pitävät kaikkia samanarvoisina ja kaikki voi hyvin. Kuinka paljon on tälläkin hetkellä uupuneita ja tunnollisia ihmisiä sairaslomalla?
Kuusamo on hieno pitäjä. Ottaa yrittäjiltä vastuun raiskatussa vaarassa osa-aikaisia töitä vastaan ja kieltäytyy ympärivuotista ilmaisista työpaikoista (24/7). Ankkojako kaikki?