Lukijalta

Meille soi­tet­tin: Los­ka­kau­si alkoi – au­toi­li­ja huo­maat­han myös kä­ve­li­jät

Nyt kun alkaa loskaa tulla, ottakaa autoilijat ajaessanne huomioon jalankulkijat, ettette kovin roiskuttele loskaa ja rapaa. Varsinkin niissä kohdissa, missä on pyörätie ajokaistan vieressä. Monta kertaa olen jäänyt loskakaaren alle.

 

EK:n ajatus palkkojen laskemisesta tarkoittaisi köyhyysrajallakin eläville lähes 200 euron kuukausipalkan alennusta. Vieläkö aiotte pitkäänkin äänestää näitä samoja ehdokkaita, ja samoja kivikautisia puolueita valtaan? Tiedetään, että varsinkin istuva hallitus on yhtäkuin EK:n juoksupoika.

 

Miten vihreät pystyvät väittämään, että kaivosvastaisuus on kuusamolaisten kanta. Kaivoksistahan ei ole edes tehty mitään kansanäänestystä. Kuusamo tarvitsee työtä eikä piiperrystä.

 

Ylen uutisessa 14.3. vertailtiin viime kevään yo-kirjoitusten pitkän matikan tuloksia eri lukioissa. Taivalkosken lukio pesi vertailussa mm. Oulun huippulukiot saaden vertailuluvun 5.62 (taso: ylin neljännes). Kuusamon lukio sai arvosanan 5.00. Tämäkin tulos osoittaa, että pienikin lukio voi menestyä!

 

TE-toimistot ovat keksineet uuden tavan kaunistaa työttömyystilastoja. Ne ovat ruvenneet lähettämään velvoittavia työtarjouksia, joissa työ edellytetään tehtäväksi yrittäjänä. Jos suostuu, menettää työttömyysetuutensa yrittäjyyden takia. Jos ei suostu, menettää työttömyysetuutensa työstä kieltäytymisen takia.

 

Radio kertoi, että poronomistaja saa 3000 euroa korvausta auton alle jääneestä ”matkailu/ajoporosta”. Eikös noin arvokas eläin kannattaisi pitää visusti tallessa omassa aitauksessa? Ja liikenisikö tuosta summasta mitään autonsa särkeneelle ja jopa vammautuneelle autoilijalle.

 

Sinä kaivoksista ja rikastamoista höpöttävä. Tänne ei kaivoksia tule.

 

Todella hyvä kirjoitus Pekka Säkkisellä 7.3.