Oletettavasti me kaikki ihmiset näemme unia, mutta melko vähän niitä muistamme aamulla herätessämme, koska nukkuessa suuri osa aistitoiminnoista on enemmän tai vähemmän sammutettuina.
Muutamia päiviä sitten näin unen, jonka myös muistin aamulla.
Uneni oli mielenkiintoinen, siinä oltiin uudistettu Posion keskustaajama viihtyisäksi. Uneni oli mielestäni merkityksellinen.
Niin, siis unessani Posion kyläkuvasta oltiin tehty viihtyisä. Taajaman tuntuman läpi oli kaivettu kanava. Se oli muutaman metrin leveä ja noin metrin syvä. Kanavaa käytettiin matkailutarkoitukseen. Pienellä veneellä kuljetettiin matkailijoita, jotka nousivat katukahviloihin nauttimaan posiolaisia leivonnaisia, kahvia ja virvokkeita sekä tekemään ostoksia.
Posion keskustan ilme oli unessani siis saanut täydellisen muutoksen. Vesikanavan lisäksi myös taajaman pääkatu oli erilainen.
Pääkatua oli levennetty, sen yhteyteen oli rakennettu leveä kävelykatu, joka oli päällystetty keramiikalla, ja se johti aina Pentik-mäelle saakka. Matkailijat piipahtivat paikallisissa käsityöliikkeissä ostoksilla. Ihan kuin jossain Espanjassa torikauppiaat olivat pystyttäneet kojunsa pääkadun yhteyteen.
Uneni sai tutkimaan Posion keskustan karttaa ja korkeuseroa. Korkeuseron puolesta kanavan kaivaminen Kotilahdesta tai Aholanlahdelta - millä nimellä sitä kutsutaankin - olisi mahdollista niin, että kanava johtaisi Posionjärvelle.
Niin, tai entäpä jos kanava kaivettaisiin Pentik-mäen kupeesta, entiseltä juhannusjuhla-alueelta Aholanlahden rantaa pitkin keskustan halki Posionjärvelle? Voisi olla kesällä mielenkiintoinen ohjelmapalvelu matkailijoille kyyditä heitä veneellä keskustan halki?!
Todellisuudessa Posion keskustan ilmeestä on tarkoitus tehdä viihtyisämpi ihan oikeasti. Kunnanhallitus hyväksyi tässä talvella kehittämishankkeen hankesuunnitelman ja kustannusarvion vuosille 2017-2019. Hankkeen kustannusarvio on 159 300 euroa jakautuen vuosille 2017-2019.