Maanantaipäivä oli tuulinen ja pilvinen, mutta Arja ja Jorma Kämäräinen lähtivät silti pilkille Porontimajärvelle, jonne on kotoa Petäjävaarasta kahdeksan kilometriä. Yleensä Porontimasta saa ruoka-ahvenia.
Arja teki vanhaan isomman kairan reikään pienellä nelituumaisella reiän. Ahventa tuli nytkin 8-10 metrin syvästä.
Sitten kävikin niin, että madolla syötitettyyn Valioon puraisikin vähän isompi ahven.
– Huusin isännälle, että mikä hiivatti täältä tulee. Isäntä tuli apuun ja veti kitusista ja päästä sitä. Eihän se toki takaisin olisi päässytkään, ottaahan siinä selkäevä vastaan.
Kala oli 47 senttiä pitkä, ympärysmitta oli 36 senttiä ja digitaalivaa’an lukemat näyttivät 1,458 kiloa.
Pitihän sellaista kalaa kierrättää jo vähän näytilläkin. Ali, Aini ja Eero Virkkula sekä Irene Suoraniemi saivat ihastella jättiahventa.
– Miniällekin käytiin sitä näyttämässä. Kyllähän tämmöistä kannattaa jo vähän kierrättää. Ei varmaan toista enää tuommoista tule. Ainutkertainen tapaus meikäläisen kohdalla, kertoo puhelimessa tyytyväinen kalastaja.
Ahven savustettiin ja sitä maisteltiin tiistaina aamupäivällä. Hyväähän siitä tuli.
– Vähän erimakuinen se oli kuin nuo pienemmät. Isäntä sanoi että oli rasvaisempi. Se on vissiin muikkuja vähän syönyt.
Porontima on kalaisa järvi muutenkin. Siinä uiskentelee ainakin siikoja ja harjuksia. Järveä on suunniteltu yhdeksi kisajärveksi tuleviin perhokalastuksen MM-kisoihin, jotka Kuusamossa pidetään 2020.
Arja Kämäräisen ahven menee Koillissanomien kalakisan aktiivivälineluokan ahvensarjan kärkisijalle.