Mokkaketun emäntä vastaa Ebballe. Kiitos palautteesta. Mokkaketussa tarjotaan vain kevytmaitoa. Puurotilausta tehdessä kysymme haluaako asiakas tavallista vai laktoositonta kevytmaitoa. Rasvatonta maitoa meillä ei ole ollut koskaan tarjottavana. Iloista syksyä!
Määttälänvaaran Veskelvaarassa pimeänä seisovasta kännykkämastosta vinkin antanut henkilö soitti ja kertoi käyneensä palolaitoksella jo lähes vuosi sitten kertomassa asiasta. Asia ei edennyt. – Lisäksi rajamiehet ajavat ohi lähes päivittäin. Luulisi, että heidän työhönsä kuuluu panna merkille tällaisia asioita.
Lainsäätäjät eivät itse välitä säätämästään lainsäädännöstä, ministeriöiden vieraslistat tuhotaan jatkossa välittömästi. Vastoin perustuslakia. Näin 100 ”läpinäkyvää” toimintaa 100 -vuotiaassa suomessa, lobbarit määrää tahdin.
Kuusamolainen ulkoilija toivoi kaupungin huolehtivan Airotielle, Munakkapuron kohdalla olevalle kävelytielle, kaiteita. Se kohta on vaarallinen varsinkin, kun alkaa olla niin pimeää ja talven tullen myös liukasta. Pitääkö jotain surullista tapahtua ennen kuin siihen kaiteet saadaan, kysyi soittaja.
Toivon että nuori pappi Matias saarnaisi useammin Taivalkosken kirkossa. Saarnat ovat lämminhenkisiä.Toivottavasti saamme hänet pidettyä paikkakunnalla.
Aikaisempaan kiinteistöverouutisointiin. Miten osa metsästysseurojen kämpistä on vapautettu kiinteistöverosta, toiset taas sen joutuvat maksamaan? Ne pitää laittaa kaikki samalle viivalle.
Posion Vanhan ajan iltamat olivat kyllä yksi vuoden kohokohdista! Kyllä me nuoretkin tanssia osaamme, viestittää 9-luokkalainen Posiolta.
Murheet ovat monet, että pitävät jo tanssia kirkossa. Virttä veisasimme ja toiset nostelivat käsiänsä ja eläytyivät hieman vartalollaan laulamme myötäillen kirkon käytävällä. Todella hieno ja arvokas esitys. Kiitos Senioritanssijoille. Nähtävästi heillä olisi pitänyt olla joku muu nimi kuin Tanssijat T. Veteraanilaulaja.