Kolumni

Monesta eri syystä tal­koo­töis­sä

-
Kuva: Mikko Halvari

Vapaaehtoistyöt, talkoot tai kuten Etelä-Pohjanmaalla sanotaan kökät ovat pitäneet tätä maata pystyssä vuosisatojen ajan.

Sodan jälkeen oli itsestäänselvyys, että naapuria ja sukulaisia autettiin talojen rakennuksilla, ja yhteistyössä järjestettiin erilaisia tapahtumia varojen keräämiseksi urheiluseuroille ja heikompiosaisille.

Eteläisessä osassa Suomea erilaisten seurojen aktiivit ovat huolestuneita, kun vanhat konkarit eivät enää jaksa tulla paikalle. Onneksi Koillismaalla asiat ovat paremmin. Sen osoittivat viikon vaihteessa järjestetyt Elomarkkinat Taivalkoskella. Nekin syntyivät pitkälti monen eri ihmisen työn tuloksena.

Suuri ansio vapaaehtoistoiminnalla on myös Vuoden taivalkoskelaisen valinnassa, sillä ilman vanhempien ja valmentajien työpanosta ei olisi olemassa Taivalkosken Kuohun koristyttöjäkään. Talkoilla myös kyläläiset nuottaavat kalaa Tyräjärvestä, jotta vesistö puhdistuisi.

Taivalkoski ei ole ainoa Koillismaan kunnista, jossa talkootöitä tehdään. Myös Posiolla ja Kuusamossa sadat ja sadat ihmiset tekevät töitä urheiluseuroille, hyväntekeväisyydelle ja luonnonsuojelun hyväksi.

Talkootyötä siis tehdään Koillismaalla monesta eri syystä. Sama pätee myös valtakunnallisesti. Jos nuorten innostus etelässä talkootöihin onkin hiipunut, niin pelastus ovat nykypäivän eläkeläiset, joilla riittää aikaa ja tarmoa.

Kuka osallistuu hyväntekeväisyystyöhön, kuka urheiluun tai luonnonsuojeluun. Yksi asia on kaikissa tapauksissa kuitenkin yhteinen. Hyvän tekemisen lisäksi yhdessäolo on tärkeä osa toimintaa ja sitä kautta saa uusia ystäviä. Lisäksi monet sanovat, että talkoissa on aina hauskaa.

Yksinäisyys on yksi suomalaisten suurista vitsauksista tänä aikakautena. Jos sitä voidaan lievittää tekemällä hyvää kolmannelle osapuolelle, ei voi kun kannustaa moiseen. Itselläni (tähän ikään ehtineenä) on tuttavapiirissä monta eläkeläistä, jotka ovat todella aktiivisia. He ovat osallistuvia ihmisiä jopa siinä määrin, että aika usein ihmettelen, kuinka heidän almanakkansa ovat täynnä monta viikkoa eteenpäin. Itselläni ei ole.

Kukin elää niin kuin haluaa. Siis silloin kun asiat ovat mallillaan. Kovin monella siihen ei ole varaa, mutta vapaaehtoistyö ei maksa muuta kuin omaa aikaa. Siksipä kannustan niitä, joilla on mahdollisuus, etsimään itselleen oman kiinnostuksen mukaan kohteen, jonka parissa voisi tehdä toisille ihmisille hyvää. Myös naapuriapu on oivallista vapaaehtoistyötä.

Yksi paljon hyväntekeväisyyttä tekevä ystäväni ilmaisi päällimmäiseksi syyksi vapaaehtoistyöhön sen, että jokaisella ihmisellä on tarve saada olla hyödyksi jollekin ihmiselle, ihmisryhmälle tai asialle. Ovatpa he sitten tuntemattomia, naapureita, kavereita tai ystäviä.