Muik­ku­laa­tik­ko: "Kuu­sa­mon uudet joulu- tai kau­si­va­lot välk­kyi­vät viime vuoden lopulla siihen mal­liin, että Muikku epäili tul­leen­sa kes­kel­le uutta koil­lis­maa­lais­ta dis­ko­teek­kiä"

Muikku

Muikkulaatikko

Kuluvan talven yksi erikoisuuksista myös täällä Koillismaalla on se, että urheilutapahtumia on pitänyt järjestää ilman paikalla olevaa yleisöä. Marraskuussa yleisö ei päässyt hiihdon Suomen Cupin kisoihin Taivalkoskelle eikä liioin pohjoismaisten hiihtolajien maailmancup-tapahtumaan Ruka Nordiciin tai joulukuussa freestylehiihdon maailmancup-kisoihin Rukalle. Tänä iltana Kuusamossa pelataan lentopallo-ottelu, jossa katsojat eivät pääse paikalle. Pölkky Kuusamon ja LiigaPlokin väliseen Mestaruusliigan otteluun on kuitenkin myynnissä niin sanottuja virtuaalilippuja. Muikku pohtii, että ovatko virtuaalilipun lunastaneet sitten e-katsojia e-katsomossa? E-urheilusta ei kuitenkaan ole kyse.

Onkohan virtuaalikatsojille myynnissä erätauoilla e-kahvia ja e-kisamakkaraa eli sähköllä lämmitettyä? Hyvin tilanteeseen varautunut katsoja on tietysti käynyt jo etukäteen hakemassa kisaeväät E-liikkeestä.

Kuusamon uudet joulu- tai kausivalot välkkyivät viime vuoden lopulla siihen malliin, että Muikku epäili tulleensa keskelle uutta koillismaalaista diskoteekkiä. Kyse oli kuitenkin valojen toimintahäiriöstä.

Voisikohan ne valot ohjelmoida soittamaan diskomusiikkia rytmittämään kuusamolaisten kävelyä?

Mainos
Koillissanomien pelit

Pelaa Koillissanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä