Muik­ku­laa­tik­ko: "sää tietää pes­si­mis­til­le hyvää"

Syvämietteinen muikku?
Syvämietteinen muikku?
Kuva: Esko Räty

Kun nyt Kitkantielle ollaan suunnittelemassa pitkittäisparkkeja, tarvitaan myös pitkittäisparkkeeraajia.

Nimittäin monella vinoparkkeeraukseen tottuneella koillismaalaisella saattaa mennä sormi suuhun ja peukalo keskelle kämmentä, kun koittaa veivata autoa parkkiruutuun.

Muikku ehdottaakin, että kaupunki palkkaa töihin ihmisiä, joiden tehtävänä on vain ja ainoastaan päivystää Kitkantien varressa ja parkkeerata koillismaalaisen ajoneuvo oikein pitkittäiseen parkkiruutuun. Tällä saataisiin useita ihmisiä työllistettyä ja autoilijat säästyisivät usealta hikikarpalolta, kun ei tarvitsisi itse veivata autoa oikeaan paikkaan.

Kevät tuli tänä vuonna vauhdilla verrattuna esimerkiksi viime keväiseen. Tämä tietää pessimistille hyvää.

Kun toukokuun puolivälissä on eletty Koillismaallakin jo 25 asteen hellepäiviä, niin pessimistin mielestä on varmaa, että kesästä tulee kylmä ja ainakin juhannuksena lämpötila on nollan tienoilla ja sataa ehkä vähän lunta.

Ja vieläkin parempaa. Aikainen kesän tulo merkitsee sitä, että marjat ovat kukassaan hyvin varhaisessa vaiheessa, jolloin ne ovat alttiita halloille ja pakkasille eikä alkukesästä löydy vielä tarpeeksi pölyttäjiä. Eli marjoja ei tule, mitä pessimisti jo uumoilikin. Katsotaan, miten käy Muikku puolestaan arvioi.

Muikku odotti, että Kostiainen Kuusamosta olisi hakenut myös Taivalkosken kunnanjohtajan virkaan, kuten haki Kittiläänkin vastaavaan virkaan. Muikku kuitenkin joutui pettymään. Ilmeisesti Taivalkosken poliittinen ilmapiiri on pikkuvikaiseen Kittilään verrattuna sen verran leppoisa, että Kostiainen katsoi, ettei kunta sittenkään tarjoa tarpeeksi haastetta.

Koillismaan taajamissa ei saa polttaa ruohoa. Haja-asutusalueilla sen sijaan saa – vähäisissä määrin, uutisoitiin pari päivää sitten. Muikku pohtii tuoko tämä asetus uudenlaisia turisteja Koillismaan vapaamielisemmille syrjäseuduille.

Muikku ehdottaa myös toisenalaista uudistusta Kitkantielle. Nimittäin ulkomaillahan näkee toisinaan ravintoloiden edustalla sisäänheittäjiä. Muikun mielestä myös Kitkantiellä voitaisiin ottaa käyttöön sisäänheittäjät. Heidän tehtävänään olisi houkutella ihmisiä pitserioihin, kirpputoreille ja tyhjiin liiketiloihin.

Ulosheittäjiinhän on Koillismaalla jo vanhastaan totuttukin.

Ilmoita asiavirheestä