Pyttipannu pitää pintansa suosituimpana kouluruokana. Kolmen kärki on makkararuokaa: pyttipannu, nakit ja uunimakkara. Kuusamossa kysyttiin 111 koululaiselta mikä on parasta kouluruokaa. Pyttipannu vei voiton kauhan mitalla, mutta ei makkaran vaan mausteisuutensa ansiosta.
Kysyimme Tolpanniemen neljäs- ja viidesluokkalaisilta millainen kouluruoka on hyvää.
Pyttipannussa on hyvät mausteet, sanoo Ilari Tuukkanen. Tästä asiasta kahdeksan koululaisen raati on täydellisen yksimielinen.
– Siinä on paljon pippuria ja ehkä jotain grillimaustetta, analysoi Kimi Tahkola.
Makkaraa, sanoo Aapo Murtovaara, joka tykkää myös makkarakastikkeesta.
– Ketsuppiruokia enemmän. Silloin ruuassa on makua.
Stroganoffissa on joskus liikaa mausteita ja joskus se ei maistu miltään, tuskailevat raatilaiset.
Moni ruoka maistuisi paremmin, jos mausteita olisi enemmän.
Lohikeittokin on oikeesti hyvää, sanoo Kimi Tahkola.
– Siinä pitäisi vaan olla enemmän keiton makua. Ehkä enemmän just pippuria ja vähemmän perunoita.
Lohikeitto on kyselyssä jaetulla viidennellä sijalla. Raatilaisille maistuu myös lohinuudelivuoka.
– Tutkijana ilahduin siitä, että tonnikalapasta ei ole enää pidetyimpien kouluruokien kärkijoukossa, sanoo Naturpoliksen villiruokahankkeen projektipäällikkö Elisa Kangasaho. Hän teki kouluruokakyselyn koululaisille järjestetyn kalastuspäivän aikana.
Ikävintä siis on, jos ruuassa ei ole makua. Raati arvioi, että eniten roskiin menee pinaattikeittoa, ja ehkä siksi, ettei se maistu millekään.Toisaalta riisipuuro on monien suosikki. Sen kun ei kuulukaan olla mausteinen.
– Se vaan on niin hyvää, sanoo Dea Seiloo.
Kun lempiruokaa etsitään kotiruuasta, kärkeen kirivät muun muassa jauhelihakastike ja tortillat.
Koulussa ei ole melkein ikinä spagettia ja jauhelihakastiketta, vaikka siitä tykkää vähän kaikki, hämmästelee Ilari Tuukkanen.
– Äiti osaa tehdä sen tosi hyvin. En kyllä tiedä mitä se siihen laittaa.
Kouluruokakyselyssä makkararuokien jälkeen tulevat lihapullat ja lasagne.
Koulun jauhelihapihvistä raadilla on mielipiteitä: pihvi on liian paksu.
Kun on jauhelihapihviä ja perunamuusia, monilla menee maha sekaisin, sanoo Juuso Kallunki.
– Olisi hyvä, jos keittäjä tekisi ruuan täällä koululla. Ruoka olisi parempaa, kun esimerkiksi perunamuusi tehtäisiin oikeista perunoista eikä jauheesta.
Joskus ruuan jälkeen ei melkein jaksa edes liikkua, kun ruoka tuntuu raskaalta mahassa, sanoo Kimi Tahkola.
Kuusamon kouluissa on nyt reilun vuoden ajan syöty myös kuoripottuja. Ne otettiin listalle, kun kuorittujen perunoiden kuivasta pinnasta tuli runsaasti palautetta. Kuoriperunat saavat raadilta pisteitä.
– Melkein kaikki syö perunat kuorineen. Ei se kuori ole pahaa, ja siinä kuoren allahan on eniten c-vitamiinia, tietää Ilari Tuukkanen.
Lopulta raadin toiveidentynnyrissä on mausteiden lisäksi muun muassa tuoreempaa ruisleipää, pureskeluporkkanoita, oikeaa riisiä, kanatortillaa ja pienempiä pihvejä.
Kun syyslukukausi alkaa, haluaisimme syödä...
Lista 1.
MA Lohikeittoa, lettuja
TI Pyttipannu
KE Jauhelihaa ja makaronia, jogurttia
TO Tortillat kanalla
PE Makkarakastike, mansikkavalkosuklaamousse
Lista 2.
MA Makaronilaatikko, pureskeluporkkanoita ja mehua
TI Lautasen kokoiset pizzat (ananas-kinkku-tonnikala)
KE Kasvissosekeitto, paljon raejuustoa
TO Juustohampurilainen (pienempi pihvi ja pienempi sämpylä), valinnaiset ainekset
PE Pottumuusi ja lihapullia
Paras kouluruoka Top 5