Alakerta | Suvi Peltola / suvi.peltola@koillissanomat.fi
Kun opettaja ei enää tunne nimeltä. Siinä menee raja. Raja siitä, milloin peruskoulu on paisunut liian suureksi.
Itse sain käydä kaikki yhdeksän luokkaa koulussa, jossa minun nimeni muistettiin. Viimeiset kolme vuotta kävin yläkoulua, jossa oppilaita oli noin 300, mutta kaikki minua vakituisesti opettaneet tiesivät nimeni.
Alakoulussa, kun luokkani vietti suurimman osan oppitunneista luokanopettajamme valvojan silmän alla, opettaja tunsi minut vielä tarkemmin. Hän tiesi, että pidin piirtämisestä ja jopa sen, että suosikkikertolaskuni oli kahdeksan kertaa neljä.
Vaikeudet alkoivat lukiossa, jossa opiskelijoita ei ollut kuin satakunta yläasteaikoja enemmän, mutta siitä huolimatta muutuin opettajien silmissä osaksi massaa. Monet 16-vuotiaat lukion ekaluokkalaiset ovat epäilemättä valmiita kasvottomuuteen ja vaihtamaan oppilaan roolinsa opinnoistaan entistä suuremman vastuun kantavaksi opiskelijaksi – minä vain en ollut.
Itse asiassa, jos minulta kysytään, vielä seiskaluokkalaisillakin voisi olla oma luokanopettaja. Seiskat pärjäävät luokanvalvojan ja aineenopettajien alaisuudessa, mutta ikioma vakio-ope saattaisi silti toimia paremmin ainakin kaikkein syvimmissä murrosiän kuohuissa pulikoiville nuorille. Näin tuumi myös viime viikolla haastattelemani Nilon koulun rehtorin Jaana Lifflander.
Mahdollisessa Nilon ja Torangin koulun yhdistymisessä Lifflander näkee mahdollisuuksia. Mahdollisuuksia esimerkiksi järkeistää oppituntien sijoittelua ja taata monipuolinen eri valinnaisaineiden järjestäminen.
Hänen mukaansa myös Nilon koulun oppilaskunta suhtautuu positiivisesti ajatukseen siitä, että kaikki Kuusamon keskustan ja eteläosien nuoret kävisivät jatkossa samaa yläkoulua. Torangissa haastattelemani nuoret olivat kriittisempiä ja heitä mietitytti erityisesti Nilon koulun ikä ja kunto sekä koulumatkojen piteneminen.
Kahdesta koulusta yhdistetyn yläkoulun koko ei sen sijaan tunnu suuremmin huolettavan, eikä ihme. Ennusteen mukaan lukuvuonna 2015-2016 Kuusamon keskustassa opiskelee vajaat 400 yläkoululaista. Jos koulun henkilökunta hoitaa hommansa huolella ja jos oppilashuoltoon ja yhteistyöhön vanhempien kanssa panostetaan, sen kokoluokan koulun pitäisi pyöriä hyvin.
Ja niin, että kaikki tuntevat kaikki.
Suvi Peltola