Suomi on ollut Euroopan unionin jäsen vuodesta 1995 lähtien eli kohta neljännesvuosisadan. Sinä aikana on paljon muuttunut siitä, millaista oli ennen unionia.
Suomi maksaa unionille tietyn jäsenmaksun, joka on ollut suurempi, mitä sieltä Suomeen saadaan. Köyhempiä jäsenmaita tuetaan muiden maiden korkeammilla maksuilla.
Suomella on muiden maiden tapaan mahdollista saada Euroopan unionilta rahoitusta erilaisiin hankkeisiin. Tämä on muuttanut paljon aikaisempia rahoitusjärjestelmiä.
Ulkopuolisen rahoituksen saamiseksi sekä hankkeiden käynnistämiseksi ja toteuttamiseksi kunnat ovat perustaneet yrityskehittämiseen, aluekehittämiseen ja aluemarkkinointiin keskittyviä osakeyhtiöitä. Koillismaalla toimii Naturpolis Oy, jossa ovat tällä hetkellä osakkaina Kuusamo ja Taivalkoski. Posiokin oli mukana alussa, mutta jättäytyi myöhemmin pois ja hoitaa elinkeinotoimensa omanaan.
Euroopan unionin myötä Suomesta on tullut hankkeiden maa. Kehittämisyhtiöt kuten Koillismaalla Naturpolis vastaavat kuntien elinkeinopolitiikasta. Elinkeinojen kehittämiseksi pitää löytää hyviä ideoita ja niiden toteutukseen tarvitaan rahaa. Jos hankkeet saadaan jalalle, ulkopuolisen rahoituksen osuus on huomattavasti suurempi kuin paikallinen osuus.
Lukujen valossa Naturpolis on tehnyt aktiivista hanketyötä. Alkuvuoden aikana se oli toteuttamassa yhteensä 16 kehittämishanketta ja niissä oli mukana yhteensä 288 yritystä. Hankkeiden arvo on yhteensä 3,7 miljoonaa euroa, josta kuntarahoituksen osuus oli vain 12 prosenttia.
Aina silloin Koillismaalla on ihmetelty, mitä Naturpolis oikein tekee ja minne rahat menevät. Yhtiötä ja sen toimintoja ei oikein tunneta. Yhtiö onkin ruvennut lisäämään julkisuutta ja kertomaan, mitä on saatu aikaan ja mitä aiotaan tulevaisuudessa tehdä, mikä on hyvä asia.
Naturpolis on tietyllä tavalla hankemoottori ja yritykset toteuttavat hankkeet. Koillismaalla ollaan oltu aktiivisia hankkeiden synnyttämisessä. Toivottavasti näin tapahtuu edelleen, eivätkä hankkeet jää vain hankerahoituksen ajan kestäviksi, vaan pysyviksi teoiksi ja työpaikoiksi.