Kolumni

Päät­tö­to­dis­tuk­sel­le­kin pai­no­ar­voa

Alakerta | Jaana Kangas / jaana.kangas@koillissanomat.fi

Syksyn ylioppilaskirjoitukset päättyivät eilen saamen äidinkielen kokeeseen. Ylioppilaskirjoitusten muodosta ja merkityksestä on ollut jälleen paljon puhetta.

Viimeksi tällä viikolla Vihreiden nuorten ja opiskelijoiden liitto ViNo esitti ylioppilaskirjoituksista luopumista. Kirjoituksiin pänttäämisen sijasta abiturientit voisivat valmistautua kevään pääsykokeisiin.

Julkisuudessa on toisaalta väläytetty ylioppilaskirjoitusten painoarvon kasvattamista jatko-opintoihin pyrittäessä. Osittain ylioppilaskirjoitukset voisivat korvata pääsykokeita.

Molemmilla tavoilla abiturienttien lukutaakka kevennee, mikä voi osaltaan helpottaa ja nopeuttaa siirtymistä jatko-opintoihin.

Olen kuitenkin samaa mieltä ViNon kanssa siitä, että valintakokeista ei pitäisi kokonaan luopua. Ne todennäköisesti mittaavat yo-kokeita paremmin opiskelijan soveltuvuutta alalle ja jättävät takaportin auki, jos yo-kokeet ovat menneet penkin alle.

Yksi asia, mistä vähän puhutaan, on lukion päättötodistuksen merkitys jatko-opintoihin haettaessa. Mielestäni sillä pitäisi olla nykyistä enemmän painoarvoa yo-todistuksen rinnalla.

Lukion päättötodistus kertoo, miten oppilas on raatanut ja menestynyt koko lukioajan, eikä pelkästään yhden kokeen tulosta. Päättötodistuksen kymppirivistöllä ei ole mitään merkitystä, jos epäonnistuu lukioaikana yhtenä päivänä, yhdessä kokeessa.

Lukion päättötodistuksen arvosanat otetaan huomioon jo useissa AMK-valinnoissa, mutta yliopistossa tuijotetaan ainoastaan kirjoitusten tuloksia.

AMK-valinnassa koulumenestyksestä saatavat pisteet tulevat pääsääntöisesti puoliksi ylioppilaskirjoitusten ja puoliksi päättötodistuksen perusteella. Samanlaista käytäntöä voisi soveltaa yliopistonkin puolella.

Lukion päättötodistuksen painoarvon lisääminen ei tietysti ole täysin ongelmatonta.

Yksittäisten kurssien arvostelu vaihtelee kouluittain ja opettajittain. Toisilla arvostelu on tiukempaa kuin toisilla. Myös kokeiden taso vaihtelee, ja pärstäkerroin voi vaikuttaa. Toisen kymppi voi olla toisen kasi.

Ylioppilaskirjoitukset ovat siinä mielessä oikeudenmukaiset, että koe ja arvostelu on kaikille sama. Jos pisteitä saa yhteishaussa sekä päättö- että yo-todistuksesta, ei ongelma varmaankaan ole iso.

Jaana Kangas

”Lukion päättötodistus kertoo, miten oppilas on raatanut ja menestynyt koko lukioajan, eikä pelkästään yhden kokeen tulosta.