Posion yrittäjien aamukahvitilaisuudessa tiistaina virisi vilkas keskustelu kunnan elinkeinopolitiikan kehittämisestä. Tilaisuudessa sivuttiin myös matkailun kehittämistä. Päällimmäiseksi tilaisuudessa nousi toive uusista investoinneista, joita kuntaan olisi pikku pakko saada, jotta elinkeinoelämä ihan oikeasti lähtisi kasvupolulle.
Selkeimmin investoinnin tarpeen toi esille Metsähallituksen Kiinteistökehityksessä yritys- ja sijoituskohteista vastaava tuotantopäällikkö Matti Keränen. Hänen mukaan siis Posiolle tarvitaan investointeja, joka sysäisi kehityksen liikkeelle.
– Tällä hetkellä ympäri Lappia tapahtuu paljon. Posiota maisemiltaan paljon surkeimpiin paikkoihin on investoitu, joissa pyöritetään kannattavaa liiketoimintaa, Keränen totesi.
Keräsen mukaan ensisijaisesti Posiolla olisi hyödynnettävissä Korouoma ja Riisitunturi, joiden kupeessa, suojelualueiden ulkopuolella olisi mahdollisuuksia kannattavaan liiketoimintaan. Tällä hetkellä niin Korouoman kuin Riisitunturinkin kävijämäärät ovat hurjassa kasvussa. Toiveissa on, että Korouomaan johtava Saukkovaaran tie korjataan sekä Riisitunturin tietä levennetään ja parkkipaikkaa laajennetaan.
Kunnanjohtaja Heli Knutars asettaa toiveet Kemijärven Biojalostamon rakentamiseen. Lähes varmana tehtaan rakentamista pitänyt Knutars totesi tehtaan positiivisten heijastusvaikutuksien ylettyvän myös Posiolle.
– Posioltakin tähän tehtaaseen liittyen kysytään yrityslistausta. Tehtaan rakentamisessa tavoitteena on, että se tarjoaisi alueen yrityksille aliurakoita.
Matkailun kehittämisessä, erityisesti Korouoman kasvavien kävijämäärien hyödyntämiseksi Knutarsin mukaan pitää ryhtyä toimiin. Knutarsin mukaan majoituskapasiteettiä tarvitaan Posiolle lisää pikinmiten.
– Moottorikelkkareiteistä olen puhunut väsymykseeni saakka. Valitettavasti Rovaniemi ei ole kiinnostunut Posion suunnasta, kaupunki satsaa reiteissä Kittilän suuntaan. Toukokuussa vielä kerran kuitenkin tästä asiasta kokoonnutaan keskustelemaan yhdessä Itä-Lapin, Koillismaan ja Rovaniemen edustajien kanssa, Knutars sanoi.
Heli Knutars toi alustuksessaan esille myös muun muassa Posion kunnan työntekijöilleen lanseeraaman hyvinvointisetelin. Mikäli verottaja hyväksyy, asiakas voi käyttää hyvinvointisetelin, arvoltaan 50 euroa vuodessa, esimerkiksi Posiolta saataviin liikunta- ja kauneuspalveluihin. Knutarsin mukaan Posiolla aloitetaan myös Osta paikallista -hanke.
Haastetta Posion kehityksen saamiseksi kasvupolulle riittää, se tuli aamukahveilla selväksi. Knutarsin mukaan yksi isoista kysymyksistä on lukion oppilasmäärän turvaaminen jatkossa. Lukiolta onkin lähdössä vierailuryhmä vielä tänä keväänä Murmanskiin selvittämään venäläisten nuorten mahdollisuuksia tulla opiskelemaan Posiolle, vastaavasti mitä on jo Sallan lukiossa, jossa opiskelee kymmenkunta venäläistä nuorta.
Posion elinkeinokoordinaattorin tehtävässä vasta aloittanut Veli-Matti Ruotsalainen sanoi otettavan uudelleen pohdittavaksi kertaalleen jo Posiolla haudatun valokuidun rakentamisen.
– Valokuitu on tätä päivää, ja erityisesti se on tulevaisuutta, Ruotsalainen totesi.
Ruotsalainen kertoi tutustuneensa jo moniin posiolaisiin yrityksiin ja yrittäjiin. Hänen mukaansa pieniä asioita on jo saatu eteenpäin. Lisäksi on jo vireillä hankkeita, joiden vaikutukset ovat nähtävillä vasta pitemmällä aikavälillä.
Lapin Matkametsä Oy:n perustanut yrittäjä Marko Poropudas kaipaili Itä-Lapin sijaan yhteistyötä Koillismaan suuntaan, joka hänen mielestä on jo toimiva kenttä monille posiolaisille yrityksille.
– Ruka-Kuusamo on kyllä tärkeämpi meille yhteistyössä kuin Itä-Lappi, Poropudas sanoi. Veli-Matti Ruotsalainen vastasi Poropudakselle, että kumpikaan ei sulje toistaan pois, vaan yhteistyötä voidaan tehdä molempiin suuntiin.
Aamukahvitilaisuuden avannut yrittäjien puheenjohtaja Milla Saarela sanoi, että tilaisuuksia aletaan järjestämään aiottua enemmän, ainakin noin 7-8 kertaa vuodessa, niin kuin on ollut Veli-Matti Ruotsalaisen toiveena.