Posion joulumyyjäiset ja joulun avaus lauantaina saivat mukavasti väen liikkeelle, kaksi tapahtumaa keräsivät yhteensä noin 250 henkeä. Vapaa-aikatalolla järjestettyjen myyjäisten aluksi Eläkeliiton Posion yhdistyksen Hymyhuulet -ryhmä tiernapoikineen johdatti yleisön joulutunnelmaan.
Villasukat tässä ostan kaverille, ja itselleni saaristolaisleipää, jos vain löydän, Sari Ylisirniö totesi kierrellessään Posion joulumyyjäisissä.
– Joka vuosi olen käynyt näissä myyjäisissä. Väkeä on tälläkin kertaa tosi paljon liikkeellä, Ylisirniö sanoi.
– Aina täältä lähtee jotain mukaan, tälläkin kertaa varasin kassin mukaan ostoksia varten, Ylisirniö jatkoi tehdessään sukkaostokset Lahja Ronkaisen tuotepöydästä.
Joulumyyjäisiin vuosittain valmistamillaan tuotteilla osallistunut Lahja Ronkainen kertoi sukille, vanttuille ja pipoille olevan mukavasti kysyntää. Ronkainen on valmistanut niitä varastoon ison määrän myyjäisiä varten.
Vapaa-aikatalon sali oli täynnä tuoteosastoja.
– Salissa on niin ahdasta, että pitää odottaa vähän aikaa väen vähenemistä, vapaa-aikatalon kahvilaan istahtanut Kaisa Ojala sanoi.
– Ei ole mitään ostoksia mielessä, mutta jos jotain sopivaa tulee eteeni, niin saatan ostaakin.
Ojalan mukaan Posion keskustan raitti saisi näyttää jouluisemmalta. Hänen mukaan jouluvalot ovat vaatimattomat, ja taajamaan vain muutamaan paikkaan on ilmestynyt joulukuusi.
– Asuntojen ikkunoihin ja parvekkeille on melko mukavasti laitettu jouluvaloja.
Jo viidettä perättäistä kertaa jäähallilla järjestetty joulun avaus sai hieman viime vuotta vähemmän väkeä liikkeelle.
– Joulun avaukseen saapui runsaat sata henkeä. Yleisölle varattiin mahdollisuus luistella, jäällä olikin enimmillään lähes 40 henkeä luistelemassa, Posion yrittäjien puheenjohtaja Timo Posio kertoi.
Joulun avauksessa nähtiin paikallisen Hömppä-nuorisoteatterin joulunäytelmä. Käsikirjoituksen siihen oli tehnyt Oskari Laatikainen. Näytelmän joululauluja kitarallaan säesti Jarmo Pyhtinen.
– Perusideana näytelmässä on, että joulupukki on vähän kyllästynyt hommaansa, ja hän päättää lähteä lomalle ja palkkaa sijaisekseen nuutin, Oskari kertoi.
– Nuutti paljastuukin ilkeänpuoleiseksi hepuksi, siinä sitten tontuilla ja joulumuorilla on vähän tekemistä nuutin kanssa.