Kolumni

Pöy­ris­tyt­tä­vä jal­ka­pal­lo­sot­ku

-

Viime viikkojen tapahtumia pohjoissuomalaisen jalkapallon ympärillä on saanut seurata aika lailla surkuhupaisin silmin. AC Oulua ja etenkin Rovaniemen Palloseuraa ravistellut vedonlyöntiskandaali on vetänyt mielen synkäksi varmasti monelta lajia seuraavalta ihmiseltä, myös minulta.

On sangen omituista ja suorastaan pöyristyttävää, että tällaista pääsee tapahtumaan. Miten ylipäätään on mahdollista, että yhdestä joukkueesta, eli tässä tapauksessa Rovaniemen Palloseurasta lähes kaikki avauskokoonpanon pelaajat joutuvat kaltereiden taakse. Helppo raha ilmeisesti houkuttelee rikolliseen käyttäytymiseen.

RoPS:lla on nyt edessään melko haastavat ajat. Jalkapalloliigan alkuun ei ole enää kovin hirveästi, mutta rovaniemeläisten joukkue on pahasti auki. Toivottavasti rovaniemeläiset saavat kasattua kohtuullisen toimivan joukkueen, mikäli ylipäänsä saavat pelata liigassa tänä kesänä. Ainakaan tässä vaiheessa perjantaiaamupäivää ei asiasta ole tullut mitään uutta informaatiota.

Kaiken kaikkiaan täytyy toivoa, että tämä vedonlyöntisotku saadaan selvitettyä kunnolla mahdollisimman pian. On myös varmistettava, ettei tulevaisuudessa pääse tapahtumaan mitään vastaavaa. Ehkä yksi keino voisi olla rajoittaa ulkomaalaispelaajien määrää joukkueessa. Esimerkiksi Rovaniemen Palloseuran tapauksessa suurin osa joukkueen avauskokoonpanosta on ollut viime vuosina sambialaisia. Heidän peluuttamisensa tulos oli nyt hirvittävän surullinen.

Suomalaiset jalkapalloseurat voisivatkin jatkossa keskittyä paikallisten lahjakkuuksien pelitaitojen kehittämiseen sarjapeleissä. Joukkueita voitaisiin toki vahvistaa muutamalla kovan luokan ulkomaalaisella, jotka toisivat sopivasti taidokkuutta suomalaisille viheriöille. Tämä saattaisi ehkä kehittää suomalaista jalkapalloilua eteenpäin nykyisistä pohjamudista.

Kaikesta tästä huolimatta uskallan tulevaisuudessakin laittaa pitkävetokupongille suomalaisia jalkapallo-otteluita. Onneksi meikäläisellä ei ole varaa pelata suurilla panoksilla, niin riskit ovat minimaaliset.

Helppo raha ilmeisesti houkuttelee rikolliseen käyttäytymiseen.