Alakerta | Petri Karjalainen / petri.karjalainen@koillissanomat.fi
Keskustan nuoreen naiskaartiin kuuluva Marju Visakova tuuletti puolueensa pirtin nurkkia reippain sanoin perjantain lehdessämme. Valtuustopaikastaan viime vaaleissa vapaaehtoisesti luopunut Visakova kertoi valtuustourallaan kyllästyneensä taistelemaan ”vanhoja jermuja” vastaan.
Visakova kirjoitti naisten kelpaavan Kuusamossa vain kuntavaalien listojen täytteeksi ja ääniä haalimaan.
Politiikassa asiat ovat siltä miltä ne näyttävät. Tasa-arvokysymyksessä keskusta valitettavasti näyttää jääneen vanhan vangiksi. Sitä kuvaa sanonta ”kepussa naiset eivät kelpaa kuin kahvinkeittäjiksi takahuoneeseen”. Ihan synkkä tilanne ei ole. Puolueen kansanedustajaehdokas on nainen, vaikka kaikki muut keskeiset paikat ovat miesten hallussa.
Sitä jäin kummastelemaan, kun Ulla Parviaisella jäi luu käteen Pauli Saapungin luopuessa ja keskustan kierrättäessä luottamustehtäviään.
Oletin ilman muuta lailla monen muun, että puolue tarjoaa Parviaiselle valtuuston puheenjohtajuutta tai jonkun muun näkyvän tehtävän eduskuntavaalikamppailun tueksi ja vauhdittamiseksi.
Keskustan sisällä Kuusamossa kuplii, mutta osataan sitä naapurissakin. Taivalkoskella annetaan tukkapöllyä siihen malliin, että on ihme, jos ilman päiden putoilua päästään eteenpäin.
Tilanne on kestämätön, kun kunnanjohtaja, kunnanhallituksen puheenjohtaja ja tuleva kansanedustajaehdokas ovat ajautuneet julkiseen valtataisteluun.
Valiokunnan ja työryhmän perustamista on ehdotettu, mutta mistä löytyvät puolueettomat viisaat näin solmuun menneessä tilanteessa. Jukka Mikkosella, Pekka Käsmällä ja Niilo Keräsellä alkaa olla viimeiset hetket käsillä pitää perinteinen saunailta ja puhua asiat selviksi. Lauteille varmasti sopii tarvittaessa muitakin löylynheittäjiä.
Perussuomalaisten ikiliikkuja Joukamo Kortesalmi on ottanut keskustan sisäisistä kähinöistä kaiken ilon irti. Kortesalmi on valinnut vanhan hajota ja hallitse -taktiikan. Hän kehuu vuolaasti Pauli Saapunkia, haukkuu ”nappulaliigaa”, ja unohtaa autuaasti, että on raivokkaasti vastustanut suurin piirtein kaikkea mitä keskusta on pyrkinyt Saapungin johdolla tekemään. Kortesalmen poliittiseksi perusohjelmaksi riittää kepun rökittäminen aina ja kaikkialla.
Politiikan syksy Koillismaalla on lämmennyt henkilökemian voimalla ilman, että on puhuttu sanaakaan rahasta eli ensi vuoden talousarviosta. Mitä vielä nähdään ennen kevään eduskuntavaaleja?