Reu­nal­la: karua ja kau­nis­ta

reunalla -kirja on tehty kyliä kierrellen.
reunalla -kirja on tehty kyliä kierrellen.
Kuva: Like

Juuri ilmestynyt Jenni Räinän ja Vesa Rannan kirja Reunalla sisältää alaotsikkonsa mukaan tarinoita Suomen tyhjeneviltä sivukyliltä. Kun molemmat tekijät, Räinä kirjoittajana ja Ranta valokuvaajana, ovat pohjoispohjalaisia, on kirja tehty täkäläisiä kyliä kierrellen ja ihmisiä puhuttaen.

Räinä on entisen Kuivaniemen Hyryn kylästä lähtöisin oleva freelance-toimittaja, joka asuu nykyään Oulussa. Siellä asuu myös Vesa Ranta, joka on kuvajournalisti - valokuvataiteilija ja entisen Sentenced-yhtyeen rumpali. Hän asuu Muhoksella.

Molemmat ovat havahtuneet kotimaakuntansa maaseudun tilaan sitä työtehtävissään kiertäessään. Kirja on heidän mukaansa syntynyt halusta pysähtyä teiden varsilla olevien tyhjien talojen kohdalla.

Pontimena tekijöillä on myös halu nähdä muuttotilastojen taakse ja tarve pohtia mitä syrjäiselle maaseudulle jää. Kirjan aineiston Räinä ja Ranta ovat keränneet kahden vuoden aikana Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun kyliltä.

Eteläisimmät kuvatut kohteet ovat ullavalainen maanviljelijäpariskunta, pohjoisin Sarakylän koulu oppilaineen Pudasjärvellä. Pudasjärvi on muutenkin esillä, mukana ovat myös Kummalan perhe Tuhansuolta ja Kari Tykkyläinen Siurualta.

Kirja on jaettu viiteen lukuun: Kun lähtijät loppuvat, Syrjäseutujen huutokauppa, Hyvinvointivaltio muutti kaupunkiin, Rohkeat astuvat akanvirtaan ja Kaikki on kuin ennenkin.

Kaikissa esitellään ihmisiä omissa oloissaan ja omine mielipiteineen.

Mukana on myös tietoa aiheeseen liittyvistä tutkimuksista ja tekijöiden pohdiskelua. Pääosassa ovat kuitenkin ihmiset, niin teksteissä kuin kuvissa.

Mielenkiintoinen tutkimustieto löytyy kirjan sivulta 125. Vuoden 2009 Kasvatus ja aika-lehden artikkelin mukaan Pudasjärvellä lakkautettiin tuona vuonna kuusi koulua.

” Kaupunki säästi henkilöstökuluissa 100 000 euroa, mutta oppilaiden lisääntyneisiin kyydityksiin kului 93 000 euroa. Lisäksi sisäisiä vuokria maksettiin 77 000 euroa ennakoitua enemmän.”

Maaseudun tilannetta hyvin kuvaavia kuvia kirjasta löytyy paljon, esimerkiksi juuri Sarakylän koululla otetut kuvat. Rannan ammattitaito näkyy hyvin, kuvissa on mainion sommittelun lisäksi ajatusta, joka saa katsojan pohtimaan sivukylien nykytilannetta.

Räinän teksti on kuvaavaa ja monipuolista. Hän on kerännyt tietoa, mutta mukana on myös ihmisten ajatuksia ja käsityksiä, hyvinkin henkilökohtaisia. Sosiaalipornon puolelle eivät osaavat tekijät ole missään vaiheessa kirjaa erehtyneet.

Pientä huomauttamista kirjasta löytyy, Ullavan Hanhisalon kylä on lipsahtanut kerran Hanhisuvannoksi. Yksi sellainen näkyy näkyy osuneen Siuruan kohdalle, Siuruallahan Tykkyläinen vaikuttaa, ei Siuruassa.

Kokonaisuutta eivät pienet lipsahdukset häiritse, kirja tarjoaa reilulla

260 sivullaan komean ja pohtimaan panevan, persoonallisen näkemyksen Syrjä-Suomeen 100-vuotisen itsenäisyyden kunniaksi, tai häpeäksi.

Kirja on osa Suomen itsenäisyyden juhlavuoden ohjelmaa. Kustantaja on Like, hyvälaatuinen painotyö on Otavan kirjapainon tekoa.

 

Ilmoita asiavirheestä