33 sulkaa pyrstössä, siipisulkia molemmin puolin 33 ja niiden keskellä vielä yksi LK-signeerattu sulka. Lasse Karjalaisen vuolemissa Suomi 100 -juhlalinnuissa on sata sulkaa. Yksi jokaiselle itsenäisen Suomen vuodelle.
– Aikaisemmin linnuissani on ollut enimmillään 99 sulkaa. Olen sanonut, että sataa tai sen yli en halua tehdä. Se olisi jo liian täydellistä, rajamiehenä työskentelevä kuusamolainen kertoo.
Juhlavuoden kunniaksi sulkia on kuitenkin syntynyt pyöreä sata. Sata on myös tehtyjen juhlalintujen yhteismäärä.
Juhlalinnun kylkiprofiili tuo mieleen joutsenen, kansallislintumme.
– Joutsen on minulle rakkauden symboli. Puhdas ja valkea, kuin pohjoisen lumi. Joutsenen elinkierrossa ja koko eliniän kestävässä pariutumisessa on jotakin koskettavaa.
Ajatus Suomi 100 -juhlalinnusta on peräisin Kuukkelilammen Lintu-Antilta. Legendaarisen lintumiehen houkuttelemana myös Karjalainen lähti projektiin mukaan.
– Lintu-Antin velipoika, Esko Turkia se aikoinaan sai minutkin tarttumaan puukkoon ja vuolemishommiin. Sain ensimmäisen kunnon maasepän tekemän puukon ja Veikko Hakkaraisen tekemällä puukolla vuolen edelleen.
Kunnon työkalulla on merkitystä. Kun puukko luistaa, on vuoleminen mukavaa ja mieli virkiää.
Lintunsa Karjalainen vuolee maahongasta. Pohjoisen tiukkasyinen ja kitukasvuinen puu on parasta materiaalia.
– Vuollessa sitä oikein kuulee, kuinka hyvä puu kuiskailee. Kertoo omaa tarinaansa.
Jo puupalasta Karjalainen näkee lopputuloksen. Lintu luuraa palassa puuta.
– Ensin vuollaan sulkien profiili ja siitä viilto kerrallaan sulat saadaan esiin. Virheitäkin tulee ja niin pitääkin, mutta jos liian monta sulkaa katkeaa, heitän aihion tuleen ja aloitan uuden. Feeniks-lintu nousee tuhkasta, Karjalainen hymyilee.
Kotona mieluisin vuolemispaikka on takkatulen edessä. Metsässä sopiva hetki käsitöille voi ilmaantua vaikka hirvimetsällä, niin ikään nuotion äärellä.
– Siinä on samoille tulille tullut kuukkeli kavereineen. Luonnossa näkee kaikenlaista, kun osaa katsoa.
Valmis juhlalintu lentää kevyesti ilmavirrassa. Jokainen on oma yksilönsä, ainutlaatuinen. Juhlalintu lentää sulavasti muiden Karjalaisen vuolemien lintujen seassa. Niitä on noussut puusta esiin jo 30 vuoden ajan.
Myyntiin ei Karjalainen lintujaan tee.
– Ne lentävät lahjoina ystävien ja tuttujen olohuoneissa. Ne löytävät kotinsa sellaisten ihmisten luota, jotka osaavat arvostaa niitä. Linnut tuovat elämäniloa, niin uskon.