Seu­raa­vat Tommi Kin­nu­set? – Kuu­sa­mo­lais­po­jat kärkeen kir­joi­tus­kil­pai­lus­sa

Itseä kiinnostavasta aiheesta saattaa olla aika paljonkin kirjoitettavaa, Ota kantaa! -kisan voittaja Ville-Joonas Tornberg (vas.) sanoo. Vieressä kolmanneksi sijoittunut Heikki Kataja.
Itseä kiinnostavasta aiheesta saattaa olla aika paljonkin kirjoitettavaa, Ota kantaa! -kisan voittaja Ville-Joonas Tornberg (vas.) sanoo. Vieressä kolmanneksi sijoittunut Heikki Kataja.
Kuva: Suvi Peltola

Mielipidekirjoituksen kirjoittaminen on helppoa hommaa. Tai sitten todella hankalaa. Helppous tai hankaluus riippuu siitä, mistä aiheesta kirjoitus tulee laatia.

Tätä mieltä ovat Koillissanomien järjestämässä Ota kantaa! -mielipidekirjoituskilpailussa ykkös- ja kolmossijat vieneet kuusamolaiset Ville-Joonas Tornberg ja Heikki Kataja.

– Itseä kiinnostavasta aiheesta saattaa olla aika paljonkin kirjoitettavaa, Tornberg toteaa.

– Jos on oma selkeä näkemys jostain, niin sittenhän siitä on helppo kirjoittaa, Kataja puolestaan sanoo.

Sekä Tornberg että Kataja osallistuivat Ota kantaa! -kisaan Nilon koulussa äidinkielentunnilla kirjoittamallaan tekstillä. Tornbergille kilpailutekstin laatiminen oli ensisijaisesti vain yksi koulutehtävä muiden joukossa, mutta Katajan kohdalla mielipidekirjoitus toimi myös eräänlaisena itsearviointina.

Juuri se oli koko kilpailun idea: Haastaa lähialueen yhdeksäsluokkalaiset pohtimaan, haluavatko he elää elämänsä Koillismaalla vai jossain muualla.

– Osittain kirjoitin tekstini siksi, että opettaja käski, mutta osittain myös siksi, että siinä samalla pystyin laittamaan omia ajatuksiaan paperille. En ole aikaisemmin niin miettinyt tulevaisuutta, Kataja kertoo.

Ota kantaa! -kilpailuun lähetettiin yhteensä 28 kirjoitusta. Niistä monet keskittyivät ennen muuta arvioimaan, millaisia suunnitelmia kirjoittajalla on jatko-opintojen suhteen. Kärkikolmikon kirjoitukset erottuivat edukseen nimenomaan siinä, että niissä pohdittiin myös kirjoittajan suhdetta kotiseutuun.

Niin Tornberg, Kataja kuin toiseksi sijoittunut Veera Kauttiokin saivat tuomaristolta kiitosta kotiseudun huomioimisesta.

– Kirjoituksesta huokuu vahva luottamus tulevaisuuteen, kotiseuturakkaus ja positiivinen ote elämään. Loogisesti etenevä ja varmalla otteella kirjoitettu tulevaisuuden kuvaus, tuomaristoon kuulunut kansanedustaja (kesk.) Ulla Parviainen erittelee Katajan tekstiä.

– Sisällöltään positiivinen ja toiveikas, aitoa kotiseuturakkautta. Kotiseudulla paljon mahdollisuuksia ja kuitenkin realistisia, myös tuomaristoon kuulunut Koillissanomien kolumnisti Emmi Nevala kuvailee Tornbergin kirjoitusta.

Tulevaisuudessa Tornbergin ja Katajan mielipiteitä pääsee lukemaan lähinnä sosiaalisen median kautta. Molempien mielestä sanomalehtien mielipidekirjoituspalstoille kirjoittaminen on enemmän aikuisten heiniä.

– Sinne kirjoittamisen kynnys on isompi, Kataja sanoo.

Hän itse käyttää sosiaalisen median palveluista nykyään eniten Instagramia, samoin Tornberg. Esimerkiksi Facebook on heille jo vähän vanha juttu.

Mitä tahansa kautta ajatuksiaan sitten jakaakin, aivan mitä vaan ei voi julkaista.

– Pitää miettiä, ettei sano mitään liian rajua, koska kirjoituksia lukevat muutkin, Kataja tietää.

Ota kantaa! -kilpailu

Koillissanomien järjestämä mielipidekirjoituskilpailu Koillismaan koulujen yhdeksäsluokkalaisille.

Aiheena nuorten tulevaisuus: Haluavatko he elää elämänsä Koillismaalla vai muuttaa muualle?

Kilpailuun lähettiin yhteensä 28 kirjoitusta.

Voittajaksi valittiin Ville-Joonas Tornbergin kirjoitus ”Tulevaisuuteni”.

Toiseksi sijoittui Veera Kauttion ”Peruskoulun jälkeen” ja kolmanneksi Heikki Katajan ”Tulevaisuuden suunnitelmani”.

Voittaja palkittiin Kuusamon Hyvinvointikeskuksen 3 kk:n lahjakortilla, toinen ja kolmas kirjapalkinnoin.

Tuomaristoon kuuluivat kansanedustaja Ulla Parviainen, Koillissanomien kolumnisti Emmi Nevala, Koillissanomien päätoimittaja Petri Karjalainen ja Koillissanomien toimittaja Suvi Peltola.

Ilmoita asiavirheestä