Kolumni

Sisko Oja­jär­ven ko­lum­ni: Jul­ki­suus­la­ki koskee myös Kuu­sa­moa – muutama kuu­kau­si paik­ka­kun­nal­la ei ole antanut kovin hyvää kuvaa kau­pun­gin tie­dot­ta­mi­ses­ta

Olen pitkän toimittajaurani aikana tehnyt töitä monissa kunnissa ja seurannut kunnallispolitiikkaa siihen intohimoisesti paneutuen.

Jotta pystyy täyttämään yhden toimittajan tärkeimmistä tehtävistä eli välittää kuntalaisille (tässä tapauksessa kaupunkilaisille) heitä koskevien päätösten valmistelua, verorahojen käyttöä ja päätöksentekoa, on saatava virkamiehiltä ja luottamushenkilöiltä avointa ja rehellistä tietoa.

Ensi vuonna tulee kuluneeksi 20 vuotta siitä, kun laki viranomaisten toiminnan julkisuudesta astui voimaan. Sen mukaan viranomaisten asiakirjat ovat julkisia, jollei laissa erikseen toisin säädetä.

Tällaisia tapauksia ovat esimerkiski osakeyhtiölaki tai sitten kunnat eivät voi tiettyyn rajaan saakka kertoa suunnitelmistaan vaikka kilpailusyistä.

Avoimuuspolitiikkaa median ja julkishallinnon vällillä on nyt opeteltu pian 20 vuotta. Kokemukseni mukaan tässä ajassa on päästy paljon eteenpäin lukuun ottamatta meneillään olevaa hallituskautta, jolloin valtionhallinnon puolella on kansalaisten kannalta otettu paljon takapakkia.

Ministeriöiden viramiesten suut on tukittu ja median kysymyksiin vastaavat lähinnä ministereiden poliittiset avustajat, joiden tuntemus päätettävien asioiden taustoista ovat usein varsin hataria.

Kokemukseni mukaan kunnissa asiat ovat sen sijaan kehittyneet avoimuuden kannalta hyvään suuntaan.

Luottamukselliset suhteet median ja kunnan viranhaltioiden ja luottamushenkilöiden välillä johtavat kuntalaisten kannalta parempaan tiedonsaantiin asioiden hoidosta ja rahankäytöstä.

Mitä paremmin ihmiset tietävät asioista, he myös aktivoituvat osallistumaan yhteisten asioiden hoitoon, mikä tänä päivänä näyttää olevan katoavaa kansanperinnettä.

Muutama kuukausi Kuusamossa ei ole antanut kovin hyvää kuvaa kaupungin harjoittamasta avoimuuspolitiikasta. Virkamiehiä on vaikea saada kiinni ja sitten kun se onnistuu, vastaukset ovat ympäripyöreitä tai jokseenkin ylimielisiä.

Avoimemman hallinnon myötä me kaikki voimme entistä aktiivisemmin osallistua kotikaupunkimme rakentamiseen. Se tarkoittaa mahdollisuuksia vaikuttaa yhteisten asioiden hoitoon.

Luottamukselliset suhteet median ja kunnan viranhaltioiden ja luottamushenkilöiden välillä johtavat kuntalaisten kannalta parempaan tiedonsaantiin asioiden hoidosta ja rahankäytöstä.