Lukijalta

Soi­tet­tiin: Muik­ku­vi­sas­sa väärä vastaus

Maanantai-iltana oli hyvä TV-ohjelma MOT. Aiheena Lotta Svärd -järjestön omaisuus. Hakekaa ihmeessä pikku-lotat ja lotat nyt avustuksia. Omaiset ja läheiset auttamaan avustusten hakemisessa.

Saimme uuden ns. isättömyyslain. On se kun 122 kansanedustajaa tietää paremmin kuin Jumala, mikä on meille hyväksi.

20.2. oli muikkuvisan ensimäinen kysymys: kuka voitti vuonna 2018 kolmannen kerran peräkkäin miesten 15 km:n hiihdon olympiakultaa? Vastaus: Dario Cologna, Italia. Mutta Dario Cologna on aito sveitsiläinen. Kivaa talven jatkoa ja terveisiä entiseltä kuusamolaiselta Alppien maasta, Erja lähettää.

Lumiukot suojeltava, ei mitään viisikerroksisia!

Ei maanomistajat voi estää kaivosten tuloa, hehän saavat taskut täyteen euroja, lottovoitto heille. Eikä kukaan muukaan voi estää kaivoksia, malmit kaivetaan sieltä missä niitä on piste.

Kostontien eli Kynsilä-Inget tien kunnosta to.1.3 valittanut vois kyllä mennä peilin eteen ja katsoa missä on vika, vaan onkohan käynyt koko tiellä etes ajamassa. Ite oon ajanut joka arkipäivä pari reissua siellä ja on ollut kyllä Kostontie viime ja tämän talven niin hyvässä kunnossa, ettei parempi voi kyllä enää olla, polannettakaan ei ole juuri ollenkaan. Mitä ihmettähän se tiekarhu kävis siellä tekemässä? Kiitokset vaan jälleen kerran tienhoidosta vastaaville, tosi hyvin ovat hommansa hoitaneet muillakin teillä Taivalkoskella.

Ehinpäs katsomaan viimeisen Neljäntienristeyksen. Tiina Koskela-Janhunen ja Minna Tahkola loistivat kirkkaimmin! Kiitos koskettavasta loppukohtauksesta, tippa tuli silmiin! Tv.Yksi katsoja

Kitkantien ja rajan risteykseen eritasoliitymä, niin silloin pääsis nopeasti idästäpäin markettiin, eikä tarvis ajella Kitkantiellä tyhjän takia.