Lukijalta

Soitot: Ei saa hie­kot­taa ko­ko­naan kä­ve­ly­tei­tä

Kostontie eli Kynsilä - Inget on niin huonossa kunnossa, että pahaa tekee ajaa sitä. Sitä hoidetaan vain traktorilla, mutta nyt saisi käyttää myös tiekarhua. Muut tiet ovat sileitä ja hyviä ajaa, mutta tämä ei.

Saisinko pyytää, että ette hiekoittaisi kävelyteitä kokonaan. Potkurin kanssa joutuu menemään autoteitä pitkin, soitteli 10- vuotias potkuroija.

Kyllä Käylästä tulee vetovoimainen, kun kaivos avataan pian. Muuten kyllä kuihtuu. Oulusta tullaan töihin perheineen.

Sääliksi käy entistä kotikuntaani suhtautumisessa kaivostoimintaan. Suuret kaivosyhtiöt on investoineet noin puoli miljardia euroa Pohjois-Suomeen. Herää ihan ajatus, että eihän se ole totta että edelleen yli puolet kunnan päättäjistä on kaivostoimintaa vastaan. Voisiko päättäjät neuvotella sen maaninkavaaralaisen maanomistajan kanssa, jonka maille sitä litiumkaivosta suunnitellaan, että korvattaisiin hänelle niin hyvin kyseinen maa-alue, että hänen kannattaisi antaa maa-alue kaivoksen käyttöön? Kyllä toisaalta ymmärränkin teitä kunnan päättäjät, että olette puun ja kuoren välissä, kun niitä vastustajiakin on. Vaan yrittäkää kaikin mahollisin keinoin saaha yritystoimintaa ja työpaikkoja Posiolle. Muutenhan siinä käy kuin vanhassa sanonnassa: voi voi nukuttiin taas onnemme ohi. Terveisin entinen posiolainen.

Torangin koululle tarvitaan nopeasti isompi leikkikenttä, koska se on nykyään alakoulu. Ongelma on se, että vain pikkupihalla on pieni leikkikenttä. Kaikki oppilaat eivät mahdu leikkimään sinne. Minun mielestäni isolle pihalle tarvitaan kovasti leikkivälineitä ja laitteita, sillä alakoululaiset haluavat vielä leikkiä.

Lasten puhelimen käyttöä pitäisi valvoa, koska lapset kuluttavat liikaa aikaa puhelimien parissa. Lapset voivat käydä epäsopivilla sivustoilla. Niistä voi aiheutua painajaisia. Olen itsekin ollut puhelimella kolme tuntia putkeen. Se ei ole järkevää. Silmät voivat vahingoittua ja voi saada päänsärkyä. Minusta sopiva puhelimen käyttöaika on noin kaksi tuntia päivässä, terveisin 4. luokkalainen Emilia.

Mainos
Koillissanomien pelit

Pelaa Koillissanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen