Lukijalta

Soitot: Kysymys po­lii­ti­koil­le: mitä il­mas­to­työ­tä olette tehneet ja mitä aiotte tehdä?

Viitaten Koillissanomien 28. tammikuuta olleeseen etusivun otsikkoon: Suunta ylöspäin, totean, että viimeisen vaalikauden eli neljän vuoden aikana posiolaisten keskieläke on noussut noin 1,15 prosenttia. Niillä, joilla osa muodostuu kansaneläkkeestä, pienimmät eläkkeet ovat nousseet vain noin 0,9 prosenttia, ja allekin. Jutussa mainittu 50 prosentin nousu on tapahtunut siis aiempina aikoina, Kullervo Huotari Posiolta soitti.

Tämän lehden mukaan nuoret Suomessa ja Kuusamossa kokevat, ettei päättäjät kuuntele heitä. Nuorten yksi päähuoli on ilmastonmuutos. Kysymys Kuusamon kaikille poliitikoille: millaista ilmastotyötä olet tehnyt kaudellasi ja mitä aiot tehdä jatkossa, jotta ilmastonmuutosta torjuttaisiin myös kotikunnassamme? Keskustelua toivoen Jyrki Mäkelä.

Kaivosmyönteiset henkilöt jankkaavat, että kaivoksella ei ole vaikutusta turismiin ja vertaavat Kuusamoa Kittilään. Vaikutusta ei ehkä juurikaan ole talvimatkailuun, mutta kesämatkailu, kansallispuistot ja naapurimaahan laskevat toistaiseksi puhtaat vesistöt ovat suurimmat syyt siihen miksi kaivoksille täytyy uskaltaa sanoa ei.

Kyllä piisamit tiesivät jo syksyllä, että tulee kova pakkastalvi, koska rakensivat niin korkeita pesiä.

Kyllä vanhustenhoito on mennyt aivan käsittämättömän huonoon kuntoon. Eihän tässä uskalla enää vanhuksiaan laittaa mihinkään hoitolaitokseen, varsinkaan näihin espereihin, attentoihin ja mitä pörriäisiä sitä onkaan. Taitaa olla niin, että entisaikain vanhustenhoito palaa takaisin eli käytännössä jätetään oman onnensa varaan, ruokkolaisiksi jonnekin.