Lukijalta

Soitot: Tu­pak­ka­paik­ka pää­ovel­la ter­veys­kes­kuk­ses­sa?

On hölmöläisten hommaa, että influenssapiikki täytyy hakea toiselta luukulta kun muutoin on ajanvaraus sairaanhoitajalle. Ihmisten juoksuttamista ja tehokkaan työajan haaskaamista.

Luuleekohan huolestunut isä, että marjasopassa ei ole sokeria? Mahtaa olla melkein enemmän kun siinä suklaakiisselissä. Sokerin ja puurojen tarjoilusta olen kyllä samaa mieltä.

Kävin Kuusamon terveyskeskuksessa. Hämmästys oli suuri kun näin ja koin, että pääoven eteen oli asetettu tupakointipaikka oikein penkin ja tuhkakupin kanssa.

Kärppä keskellä kaupunkia! Kuva grillin alla asustelevasta villieläimestä ei ole uutinen eikä mikään. Uutinen olisi ollut kuvalla höystettynä, kuinka yksityisten omistama porotokka einestää Ristikankaan hautausmaalla pyhäinpäivänä. Veikö porotkin muistokynttilöitä entisten poromiesten haudoille, tuskin sentään.

Ihmetyttää linja-autoliikenne, kun osa autoista käyttää linja-autoasemaa, jonka kaupunki on tehnyt ja järjestänyt. Osa on ottanut poikkeusmenettelyn. Matkustaja pitää selvänä, että linja-autoasemalla on palvelut ja liikenne. Käykin ilmi, ettei palvelua ole ja autollakaan ei pääse asemalle. Kuusamosta pois matkustattessaa, ei auto lähdekään linja-autoasemalta, vaan jostakin parin kilometrin päästä. Pitäisikö kaupungin maksaa kuljetus näiden lähtöpaikkojen välille.

Kerrostalon yöhäiriöstä voi soittaa 112 ja vaatia poliisipartiota hiljentämään yömöykkä/musiikin äänet. Ei niistä tarvi kärsiä kenenkään yöaikaan.

Mainos
Koillissanomien pelit

Pelaa Koillissanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen