Kuusamossa velloivat alkuviikosta huhut vakavasta rikoksesta. Niitä ei ole syytä lähteä kertaamaan, koska jo tiistaina poliisi tiedotti käsityksensä asiasta: Poliisin mukaan kuusamolaisesta asunnosta löytyi viikonloppuna kuolleena nuorehko nainen. Häntä ei oltu surmattu, vaan hän oli kuollut muusta syystä. Poliisi otti naisen avomiehen kiinni, mutta vapautti hänet. Nelikymppistä miestä epäillään kuitenkin ennen kuolemaa tapahtuneesta pahoinpitelystä, laittomasta uhkauksesta sekä kuolemantuottamuksesta.
Pienellä paikkakunnalla pyörii usein huhuja, joissa saattaa olla totuutta siteeksi, mikä tekee huhuista uskottavamman kuin tuulesta temmatuista juoruista. Kun kysyy, mistä tiedät, niin emäntä kuuli Tuppervaara-illassa, eikä tiedon alkuperäistä lähdettä tiedetä. Huhut voivat levitä nopeammin kuin kulo pellossa, mikä antaa painetta virkavallalle. Viikonlopun tapahtumista poliisi tiedotti melko nopeasti, mikä ehkä katkaisi huhuilta enimmät siivet. Lopullisesta totuutta saadaan vielä odottaa, sillä epäillyn tekijän syyllisyyden tai syyttömyyden kuolemantapauksessa ratkaisee oikeus jos ja kun tapaus sinne päätyy.
Kuusamo on tunnettu upeista maisemistaan, mutta yöpuoli on täällä olemassa, aivan samaan tapaan kuin muillakin paikkakunnilla. Omassa nuoruudessani tiesin ja tunsin monta lavealle polulle horjahtanutta koulututtua. Heidän tekemisensä olivat aina iso puheenaihe. Monet päätyivät rajumaineiseen Muhoksen poikakotiin, eivätkä tavat siellä ainakaan parantuneet. Usean elämää hallitsivat raskaat päihteet, eikä siinä hyvin käynyt. Moni oman ikäluokkani (1970-luvulla syntyneet) nimekkäimmistä kriminaaleista on maannut jo pitkään laatikossa.
Henkirikoksia Kuusamossa tehdään melko harvoin. Aiemmin kesällä mies vangittiin epäiltynä tapon yrityksestä. Viimeisen reilun vuosikymmeen aikana Kuusamossa on tehty kaksi murhaa, joista on tuomittu elinkautiseen yhteensä kolme nuorta miestä. Oman muistiaikani kuohuttavin tapaus sattui kesällä 1984, jolloin paikallinen kauppias katosi. Mies löytyi viisi vuotta myöhemmin suosta Viitostien läheltä. Muistan hyvin kun tapauksesta puhuttiin levottomana. Huhuissa tekijät oli nähty siellä ja täällä. Tapauksesta tuomittiin lopulta huomiota herättäneen oikeusprosessin jälkeen veljekset (toisen katsottiin olleen täyttä ymmärrystä vailla). Alemmat oikeusasteet pitivät tekoa tappona, mutta korkein oikeus alensi tuomion törkeäksi pahoinpitelyksi ja törkeäksi kuolemantuottamukseksi. Tapaus oli kaamea, mutta hyvää siinä oli se, että lain koura tavoitti lopulta tekijät. Juttu ei jäänyt kalvamaan paikkakuntaa niin sanottuna pimeänä rikoksena, jollaisia edelleen on poliisin kirjoissa avoinna eri puolella Suomea.