Kolumni

Toi­mit­ta­jal­ta: Jak­ka­ra­saa­res­sa tois­te­taan Ki­rin­tö­vaa­ran epä­on­nis­tu­nut hin­noit­te­lu

Posion keskustaajaman eteläpuolelle Posionjärven Jakkarasaareen kaavoitetulta kunnan uudelta omakotitaloalueelta on myyty vasta yksi tontti. Kyseisen tontin ostanut on rakentanut siihen omakotitalon. Posion kunnan omistamia tontteja kyseisellä alueella on vielä myymättä 18 kappaletta.

Pahoin pelkään, että Jakkarasaaressa toistetaan Kirintövaaran epäonnistunut tonttien hinnoittelu? Ainakin jotain täytyy olla tonttien hinnoittelussa pielessä, jos jo vuonna 2012 myyntiin tulleista tonteista vasta yksi on saatu myytyä?

Kun Kirintövaaran hiihtokeskus valmistui vuonna 1988, paikasta uskottiin kunnanjohdossa tulevan talvimatkailun veturi Posiolle. Kirintövaaraan kaavoitettujen mökkitonttien hinnat hinnoiteltiin korkeaksi, toivossa, että kyllä niille löytyy ostajia. Tonttien hinnat hipoivat tuolloin jopa Rukan tonttien hintoja? Ja miten kävi, Kirintövaaran tontit jäivät myymättä! Hotelli Kirikeskuksen omistanut ja sitä pyörittäneen Posion Kehitysyhtiö Oy:n konkurssi puolestaan pystyttiin estämään sillä, että Posion kunnanvaltuusto yhdellä nuijan kopautuksella osti kolmella miljoonalla sen aikaisella Suomen markalla kiinteistön, laskettelurinnekaluston ja hissin kunnalle. Kunnanjohto taputti käsiä, ja sen aikainen Kehitysyhtiön johto pääsi kuin koira veräjästä?

Posion kunnanjohdossa jouduttiin Kirintövaaran tonttipolitiikassa tuolloin ottamaan lusikka kauniiseen käteen, ja miettimään Kirintövaaran tonttien hinnat uusiksi. Jotain siis kunnalla oli pakko tehdä, muuten tontit olisivat jääneet käsiin! Kunta alkoi huutokauppaamaan Kirintövaaran tontteja, ne jouduttiin lopulta myymään lähes ilmaiseksi. Vasta sitten tonttikauppa lähti liikkeelle, ja Kirintövaaraan alkoi nousemaan mökkejä!

Nyt näyttää Jakkarasaaren tonttikaupan osalta ihan samalta kuin Kirintövaarassa aikoinaan.

Valitettavaa tietysti Jakkarasaaren tonttien myymättä jäämisessä on se, että potentiaalisia ostajia oli aluksi liikkeellä, mutta ostoaikeissa olleet henkilöt perääntyivät kun kuulivat tonttien hintojen olevan aivan liian korkeat. Hinnat eivät vastanneet Posion kunnan kiinteistöjen ja tonttien todellisesta markkinahintaa ja arvoa.

Vaikka hintoja on kunta jo kertaalleen hieman tiputtanut, vieläkään ne eivät vastaa markkinahintaa.

Posion valtuuston hyväksymä uusi myyntitaktiikka ei ole purenut. Myyntipolitiikan mukaan myyntihinta on 102 euroa rakennusoikeusneliöltä. Tällöin hinnaksi muodostuu 28 050 euroa tonttia kohden. Ensimmäisen vuoden vuokrahinta on 3 459,50 euroa. Seuraavien vuosien hinnat vaihtelevat 3 366 eurosta alaspäin niin, että 13 vuoden hinta on 2 377,50 euroa. Kolmannentoista vuoden jälkeen vuokralainen voi lunastaa tontin 500 eurolla omakseen.

Aikoinaan ostoaikeissa olleilta kahdelta eri henkilöltä kuulin, että Jakkarasaaren rakennusmääräykset olivat aluksi niin tiukat, että siinä ei olisi jäänyt ostajalle paljoakaan valinnan vapautta? Kunnassa haaveiltiin, että Jakkarasaareen rakennettavissa omakotitaloissa noudatettaisiin perinnerakentamista, puurakentamista. Tästä pakkorakentamismallista kuitenkin kunta joutui jo sen ensimmäisen tontin ostaneen kanssa perääntymään, ja kunta joutui kuuntelemaan tontille rakentanutta yrittäjää, että millaisen talon hän sinne haluaa. Lopulta tontin ostanut sai myös rakentaa mieleisensä kodin.