Black friday eli Musta perjantai on nyt lyönyt läpi kauppojen alennusmyyntipäivänä. Alunperin perjantai on peräisin Yhdysvalloista, josta se rantautui Suomeen parisen vuotta sitten. Jenkkilässä perjantai onkin varsinainen shoppailupäivä varsin hurjine alennuksineen.
Tietysti asiaan voisi suhtautua kierrätyskuluttajaeettisesti ja todeta Mustana perjantaina myytävän tarpeetonta niille, joilla jo muutenkin on tavaraa nurkat täynnä. Näin yksioikoinen tilanne ei kuitenkaan ole. Markkinapäivää voi lähestystyä myös niin sanotusti tarveharkinta-näkökulmasta eli jos on suunnitellut jotakin hankkivansa, on se alennuspäivänä tietysti yksilötaloudellisesti kaikkein perustelluinta. Myös liiketoiminnan kannalta jokin tuotteen suurimassainen myynti hetkellisesti on perusteltua, vaikka yksittäisen tuotteen osalta kate olisikin pienempi. Ja saattaahan kuluttaja siinä sivussa ostaa myös jotakin muuta.
Tosin varoitettu on jo, etteivät ne Mustan perjantain alennukset kaikkien tuotteiden osalta niin merkittäviä ole, eli ennen kauppaan ryntäämistä kannattaa tarkistaa mikä on ajatellun ostoksen normaalihinta.
Tilastojen mukaan marraskuun vähittäiskauppa on selkeästi pienempää kuin joulukuussa. Selitys lienee se, että joulukuussa käydään lahjakauppaa. Lamavuosien 2013-2015 aikana marraskuun kaupan kasvu oli jopa miinusmerkkistä vuoden keskiarvoon verrattuna. Joulukuun kauppa taas oli viime vuonna reilu 20 prosenttia tavanomaista suurempaa. Erityisen selvästi muutos näkyy kodinkonetekniikan myynnissä. Kodinkoneita ostettiin vuosi sitten joulukuussa liki 50 prosenttia enemmän kuin normaaliaikana. Tiedot käyvät ilmi Kaupan liiton tilastoista, joita muun muassa Helsingin Sanomat on esitellyt.
Suomessa Mustaa perjantaita hyödyntää erityisesti verkkokauppa. Arvioiden mukaan verkkokauppaa käydään perjantaina noin kolmannes enemmän kuin normaaliaikaan.
Koko vähittäiskaupan lukuihin Mustalla perjantailla ei kuitenkaan ole sanottavaa vaikutusta, vaikka se tuokin selkeän myyntipiikin.
Kauppiaat myös kieltävät Mustan perjantain merkityksen joulukauppa aloittajana. Tosin ainakin Koillismaalla joulunavaukset sattuvat juuri perjantain alle. Musta perjantai jatkuu usealla toimijalla lisäksi Mustana viikkona.
Enemmänkin kyse on eräänlaisesta vaikuttamisesta yleiseen mielialaan. Oireellista on, että shoppailu on eräänlainen huvittelumuoto, mielihyvän tuottaja. Kun kaikki muutkin ostavat, on helppo tempautua mukaan. Mitäpä pahaa siinä voisi olla. Morkkis tulee vasta luottokorttilaskun myötä.
Moraaliaan voi sitten lepytellä vaikka sillä, että ostaa muovikääreettömiä, kulutusta kestäviä tuotteita ja vain tähdelliseen tarkoitukseen. Toinen kysymys kokonaan on myös se, onko tulevaisuudessa jatkuva kasvu se tavoiteltavin yhteiskuntataloudellinen tavoite.
Nimitys Musta perjantai lienee kuitenkin mitä sopivin juuri nyt ainakin sääolojen puolesta. Näin mustaa tai pimeää perjantaita ei liene miesmuistiin ole ollutkaan.