Posion Maaninkavaarassa ensi lauantaina ensimmäistä kertaa järjestettävä olympiamitalisti Kaarlo Maaningan nimikkotapahtuma Kaarlon juoksu on jo nyt ylittänyt urheiluseura Posion Pyrinnön juoksulle asettamat tavoitteet osallistujamäärässä.
Seuran asettama noin 40-50 osallistujan määrä tullaan lyömään kirkkaasti, sillä tapahtumaan on eiliseen tiistaihin mennessä ilmoittautunut jo lähes 90 juoksijaa, hölkkääjää ja kävelijää. Seuran johtokunnan tavoite uudesta liikunnallisesta ulkoilutapahtumasta Posiolle on lyömässä samalla itsensä läpi heti ensimmäisellä kerralla. Siispä tervetuloa ja kiitos jo nyt kaikille tapahtumaan osallistuville.
Posion Pyrintö tunnetaan maineikkaana kilpailujen järjestäjänä.
Pyrinnön rutinoitunut kilpailujen järjestelyporukka on valmistautunut huolella myös Kaarlon juoksun järjestämiseen. Oman haasteensa järjestäjille asettaa se, että kilpailukeskukseen, Raija ja Jouni Vuolletin omistuksessa olevalle entiselle Maaninkavaaran kyläkoululle joudutaan kuljettamaan ja pystyttämään kilpailukeskus sähköisine ajanottolaitteineen, äänentoistolaitteineen ja toimitsija-ohjelmatelttoineen. Lisäksi reilusti toiselle sadalle yhteensä nousevan osallistuja-, kannustaja- ja yleisömäärän sopiminen autoineen asettaa omat haasteensa.
Kaarlon juoksu kuuluu kuluvana vuonna 70 vuottaan juhlivan Posion Pyrinnön juhlavuoden tapahtumiin.
Kaarlon juoksu järjestetään Kaarlo Maaningan kotikylässä. Kilpailukeskus on siis Maaninkavaaran entisellä kyläkoululla.
Kaarlon juoksua voisi luonnehtia samalla legendojen tapahtumaksi. Nimittäin tapahtumaa selostamaan saapuu selostajalegenda Anssi Kukkonen. Jo 82 vuotta täyttänyt Kukkonen kiertää edelleen vaihtelevasti selostajatehtävissä, ja hän on myös tuttu Posion kävijä selostaen viime vuosina Pentik-hiihtoja. Legendaarisen tapahtumasta tekee myös se, että paikalle saapuu 1970-luvulla yleisurheilun erikoisvalmennusryhmään kuuluneita Jokkerit-ryhmän jäseniä.