Alakerta | Jaana Kangas / jaana.kangas@koillissanomat.fi
Tiedättekö muutossa sen viimeisen laatikon, jonne heittää kaiken, josta ei oikein tiedä tarvitseeko sitä vai ei? Laatikon, joka muuton jälkeen seisoo kauan purkamatta, kun tavaroille ei keksi paikkaa.
Laatikon, jonka lopulta vie varastoon eikä kaipaa sen sisältöä luultavasti enää koskaan. Laatikon, joka kertoo karua totuutta nykypäivän ostoshysteriasta ja kulutuskulttuurista.
Viikonloppuna kärräsin omaisuuteni taas paikasta A paikkaan B. Kävellessäni rappusia ylös alas kantamuksien kanssa en voinut olla miettimättä, kuinka paljon vähemmällä ihminen loppujen lopuksi pärjäisi.
Huomasin asian jo reppureissatessani viime keväänä pitkin poikin Eurooppaa. Yhteen rinkalliseenkin olin saanut ahdettua liian paljon tavaraa, joka muistutti olemassaolostaan painavana taakkana selässä.
Jokaisessa muutossa olen karsinut omaisuuteni määrää. Kaapit imaisevat salakavalasti sisäänsä kaiken rojun, jonka määrän käsittää vasta, kun sitä alkaa ahtaa laatikoihin.
Siksi on niin vaikea ymmärtää, miksi uutta tavaraa ostaa aina lisää ja vanhasta tuntuu hankalalta luopua.
Kuluttamisen vähentäminen on teoriassa yhtä helppoa kuin laihduttaminen. Pitää ostaa vähemmän, laadukkaampaa, eettisempää ja todelliseen tarpeeseen. Säästäähän se rahaakin.
Todellisuus on täynnä houkutuksia. ”Mainokset huutavat ostamaan uutta. Valtio patistaa kansalaisia kuluttamaan, jotta talouden rattaat jatkavat pyörimistään.
Silmitön kuluttaminen tuhoaa planeettaamme – sitä on hankala kiistää. Jos on pakko kuluttaa, se pitäisi tehdä viisaasti, niin rahaa kuin luonnonvarojakin säästellen.
Maapallo söi tämän vuoden uusiutuvat luonnonvarat loppuun jo elokuun 19. päivään mennessä, kertoo maailman luonnonvarojen tilaa tutkiva järjestö Global Footprint Network.
Vuosi vuodelta maapallon luonnonvarat ovat loppuneet aikaisemmin. Vuonna 2013 ihmiskunta alkoi elää velaksi 20. elokuuta, vuonna 2012 elokuun 22. päivänä.
Ylikulutus vain kiihtyy. Vuonna 2000 uusiutuvat luonnonvarat riittivät parisen viikkoa pitempään.
Jaana Kangas