Kuusamossa järjestetään tulevana viikonloppuna 11 -12. marraskuuta dreeverien ajokokeiden suomenmestaruuskilpailut. Dreeverien ajokokeissa on tarkoituksena arvostella dreeverien käyttöominaisuuksia ajavana koirana metsästysolosuhteissa, koetoimikunnan puheenjohtaja Mika Määttä kertoo.
– Tarkoitus on saada tietoa jalostusta varten ja tarjota harrastajille kilpailu- ja yhteistoimintamahdollisuuksia. Dreeverien ajomestaruuskilpailut pidetään kaksiosaisina siten, että samana viikonloppuna kahtena peräkkäisenä päivänä järjestetään kahdet erilliset ajokokeet. Molempien erilliskokeiden tulosten yhteispistemäärä ratkaisee dreeverien Suomen mestaruuden.
Tämän vuoden kilpailut ovat järjestyksessään 49. Kilpailu on valtava ponnistus järjestäville yhdistyksille ja niiden eteen on tehty töitä jo usean vuoden ajan. Yhteistyökumppaneiksi on saatu mukaan valtakunnan yrityksiä sekä paikallisia tahoja, joiden ansiosta kilpailut on mahdollista taloudellisesti toteuttaa.
Tämän vuoden kilpailun järjestämisvastuu on Pohjois-Pohjanmaan Dreeverikerholla joka järjestää kokeet yhteistyössä Kuusamon Metsästys- ja Kalastusseuran ajavien koirien jaoston kanssa. Kuusamossa maastot ovat laajat ja jäniksiä kohtuullisesti. Kilpailuun on päässyt mukaan karsintojen kautta 12 Suomen parasta jänisajuria, sekä lisäksi vuoden 2016 suomenmestari on itseoikeutetusti mukana puolustamassa titteliään.
Kokeen keskuspaikkana toimii isokenkäisten Klubi ja maastoja kilpailuun järjestäjät ovat saaneet kiitettävästi useilta eri metsästysseuroilta. Järjestäjät kiittävät lämpimästi jo tässä vaiheessa metsästysseuroja erinomaisesta yhteistyöstä maastojen suhteen ja toivovat koirille maastoissa työskentelyrauhaa viikonlopun ajaksi. Kokeen ylituomarina toimii Eeva Hyytiäinen Oulaisista, koetoimikunnan puheenjohtajana Mika Määttä ja jahtivoutina Tuomo Hänninen.
Suomen Dreeverijärjestön puheenjohtaja Ari Taskinen sanoo, että SM-kisat kiertävät vaihdellen eri puolilla maata, mutta aika pohjoisessa ollaan, kun kisat pidetään Kuusamossa. Rovaniemellä SM-kisoja on järjestetty muutaman kerran, muttei sitä pohjoisempana.
– Rodun kannalta paksulla lumella ei ole niin merkitystä, sillä koira menee sellaisessa. Ajavista koirista dreeveri ajaa hitaammin ja jälkitarkasti, minkä vuoksi jänis liikkuu pienemmällä alueella. Sallittuja ajoeläimiä ovat jänis ja kettu.
Taskisen mukaan metsästys dreevereillä – kuten muillakin ajavilla koirilla on hiipumaan päin, sillä hirvenmetsästys on tullut sijalle. Varsinkin nuorista ajokoiraharrastajista on pulaa ja perheen ulkopuolelta heitä on vähän vaikea saada harrastuksen pariin.
Koemaastot:
Siikasuo: Nssinseudun Erä ja Säynäjä – Elorannan metsästysseura
Mäkäräaho: Käylän Metsästysseura
Muovaara: Muovaaran Jahti ja Luikon Erä
Maivavaara ja Eksymävaara: Kiitämän Metsästysseura
Pulkkanen: Purnunseudun Metsästysseura
Kovalaisen tie: Mouruvaaran Metsästäjät
Kylmäpuro: Vuotungin metsästysseura
Riekamo: Jyrävän Metsästysseura
Ollila: Pohjois-Kuusamon Erä
Kivijärventaus ja Palovaara: Kärpänkylän Metsästäjät
Suolavaara: Suiningin Metsästysseura
Lisäksi varamaastoina toimivat Heikinvaara, Erola, Lehtovaara ja Lammassuo.