Kuusamon kaupunginvaltuuston puheenjohtajaksi on valittu Mika Määttä (kesk.) Varapuheenjohtajiksi valittiin kokoomuksen Martti Turunen ja keskustan Ulla Parviainen.
Valtuusto äänesti puheenjohtajista, sillä Joukamo Kortesalmi esitti vihreiden Mika Flöjtiä puheenjohtajaksi.
Äänestyksessä Määttä sai 23, Turunen 17 ja Parviainen 24 ääntä. Kaksi äänesti Flöjtiä ja yksi tyhjää.
Kortesalmi aiheutti hämmennystä valtuustoon jo pöytäkirjan tarkastajia valittaessa esittäessään Vuokko Käsmää. Tätä ennen keskusta oli esittänyt Heikki Härköstä ja kokoomus Pertti Ervastia. Kokoomus veti lopulta esityksen pois
Valtuuston kokous jatkuu edelleen henkilövalinnoilla ja edessä voi olla pitkä ilta. Kokousta voi seurata suorana netissä .