Juuri nyt: Ui­ma­nie­men­tien re­mon­tis­sa Po­siol­la pal­jas­tui iso öl­jy­va­hin­ko – ”Saas­tu­nut­ta maa-ai­nes­ta olemme pois­ta­neet ja ajaneet 20 kuor­ma-au­ton la­val­lis­ta pi­laan­tu­nei­den maa-ai­nes­ten kä­sit­te­ly­lai­tok­seen Kemiin”

Viikon kysymys: Onko vapetus eli säh­kö­tu­pa­koin­ti tuttu ilmiö? – Kerro ko­ke­muk­sis­ta­si viikon ky­sy­myk­seen

Toimittajalta: Mitä yh­teis­tä on Kuu­sa­mon Pal­lo-Kar­huil­la ja Man­ches­ter Ci­tyl­lä?

Mainos: Syksyn supertarjouksena Koillissanomat Digi 4 kk vain 29 €, tilaa tästä!

Tilaajille

Vanhat kuvat vievät Oi­van­gin kos­tei­kon al­ku­ai­koi­hin – "Jopa liian hyviä tu­lok­sia"

Koillissanomien joka maanantainen vanha kuva vie tällä kertaa Oivangin kosteikolle, ja vuoteen 2013. Toimittaja Mikko Häme tutustui talvehtineeseen Oivangin kosteikkoon yhdessä projektin isän Pekka Rasimuksen kanssa.

Koillissanomat 4.6.2013: Oivangin kosteikko talvehtinut hyvin

Sorsapariskunta lehahti lentoon kosteikon avovedestä, kun hiippailimme torstaina kohti Oivangin kosteikon rantaa. Kosteikkoprojektin isä Pekka Rasimus tiesi jo ennakkoon, että kosteikolle on asettunut vesilintuja ja kahlaajia.

Kuvan on ottanut Mikko Halvari.
Kuvan on ottanut Mikko Halvari.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.