SPR Kuusamon osaston syyskokouksessa nimitetty hallitus piti järjestäytymiskokouksen. Heidi Moilanen, Raija Hietala ja Paula Kouva tulivat hallitukseen uusina jäseninä Raisa Kuusiston ja Rauni Tarvaisen lisäksi. Puheenjohtajana toimii Pertti Hekkala ja varapuheenjohtajana Marjo-Riitta Autti. Osaston sihteerin tehtäviä hoitaa Kristina Lohilahti.
Perjantain kokouksessa oli myös SPR Oulun piiristä osaston tukihenkilöksi nimitetty Pauliina Rasinkangas. Hän toi viestiä järjestön linjauksista ja toivomuksesta osaston työkentän painopistealueiksi tulevina vuosina alituisesti muuttuvassa, ilmaston, kriisien ja katastrofien koettelemassa toimintaympäristössä.
Kuusamon osastoon kuuluu on noin 170 jäsentä ja 40 vapaaehtoisia. Tehtäviin lukeutuvien valmiuksien ylläpitäminen riippumattomana auttajana haastavissa tilanteissa vaatii jatkuvaa koulutusta ja harjoittelua.
– Äkillisiin kotimaan avun tarpeisiin vastataan ajantasaisen paikallisiin olosuhteisiin räätälöidyn valmiussuunnitelman mukaan. Tarvittaessa toimitaan yhteistyössä lähiosastojen kanssa ja hyödynnetään koko järjestön voimavaroja, kertoo Pertti Hekkala lähettämässään tiedotteessa.
– Osasto on mukana hälytysryhmissä, joiden toimikenttä kattaa ensiavun, ensihuollon ja henkisen tuen. Monet vapaaehtoisista toimivat myös Vapepan hälytystehtävissä. Hyvällä yhteistyöllä ja vuorovaikutuksella Kuusamon kaupungin ja muiden viranomaisten kanssa varmistetaan että osaston auttamisvalmius on huomioitu ja sitä osataan käyttää.
Osastolla on valmius käynnistää hätäapukeräys. Tätä valmiutta ylläpidetään vuosittaisella Nälkäpäivä-keräyksellä.
Suomen yhteiskuntarakenteen muutos väestön ikääntyessä ja nuorten muuttaessa suurempiin kaupunkeihin vaatii toimintatapojen uudistamista Kuusamossa. Järjestöjen muodostamalla yhteistyöverkostolla on kasvava merkitys tuleviin haasteisiin vastatessa.
– Vapaaehtoistoimintaan tarvitaan jatkuvasti uusia kasvoja vanhempien väistyessä ikääntymisen myötä. Paikkakunnan nuorille, aktiiviväestölle ja muualta muuttaville SPR Kuusamon osastolla on tarjolla runsaasti mahdollisuuksia osallistua heikoimmassa asemassa olevien ihmisten ja muiden apua tarvitsevien kanssaihmisten tukemiseen.
SPR huolehtii toimintaan tuleville koulutuksen tarpeen mukaan joko Kuusamossa tai muualla järjestettävillä kursseilla.
Maailmanlaajuisen Punaisen Ristin järjestön 17 miljoonan vapaaehtoisen joukkoon voi tulla järjestön periaatteet hyväksyvä henkilö.
– Kuusamossa osasto tarvitsee muun muassa ystäviä itsensä yksinäisiksi tuntevien ihmisten harmaaseen arkeen, uusia vapaaehtoisia ensiapuryhmään koulutettavaksi alueella järjestettävien tapahtumien ensiapupäivystyksiin, keräysten toteuttamiseen, EU:n tarjoaman ruoka-avun jakamiseen ja moniin muihin tehtäviin.
– Nuorille vapaaehtoistoiminta voi olla arvokas meriitti opintoja ja tulevaa uraa ajatellen. SPR huolehtii myös vapaaehtoisten hyvinvoinnista järjestämällä virkistystapahtumia ja muita tukitoimenpiteitä.
Osastolla ei ole palkattua henkilökuntaa. Varat toiminnan ylläpitämiseksi karttuvat ensiapupäivystyksen palveluista, myyjäisistä, arpajaisista, jäsenmaksuista ja satunnaisista lahjoituksista.