Vasemmistoliiton tarina Posion kunnanvaltuustossa on ainakin tällä erää loppumassa, sillä puolue ei ole saanut yhtään ehdokasta kevään kuntavaaleihin.
– Nollaehdokasta, vasemmistoliiton Posion kunnallisjärjestöä pitkään johtanut, valtuustossa viisi kautta, eli 20 vuotta istunut Markku Tuomivaara vastaa toimittajan kysymykseen puolueen ehdokasasettelusta.
– Kyllä tämä minun osalta riittää. Viisi kautta valtuustossa, siinä on riittävästi yhdelle miehelle, valtuuston 2.varapuheenjohtajana toiminut Tuomivaara toteaa.
– Kyseliväthän ne minua muittenkin listoille, kun pääsivät tietämään, että vasemmisto ei löydä ehdokkaita, Tuomivaara naurahtaa.
Valtuuston suurin ryhmä keskusta on saanut listoilleen 19 nimeä. Heistä kymmenen on naista ja yhdeksän miestä.
Nykyisistä valtuutetuista yhdeksän on uudelleen ehdokkaana. Listalla on kymmenen uutta nimeä.
Nykyisistä valtuutetuista jäävät pois Kari Karasti, Terttu Loukusa, Heli Määttä, Toini Määttä, Olli Ronkainen, Riitta Ruokamo, Eila Seppänen ja Martti Varanka.
– Viime kuntavaaleissa meillä oli 21 ehdokasta ja valtuuston koko oli 21 jäsentä. Nyt saimme listalle 19 nimeä ja tulevan valtuuston koko on 17. Eli suhteessa saimme nimiä jopa paremmin kuin viimeksi, keskustan Posion kunnallisjärjestön puheenjohtaja Olavi Lehtiniemi sanoo.
– Tavoittelimme 20 nimeä.
Lehtiniemen mukaan viime vaalien ääniharavan Martti Varangan jääminen pois oli puolueella ennakkoon tiedossa, sillä Varanka oli luvannut viime vaaleissa istuvansa vain yhden valtuustokauden.
Ryhmä 2008:n puheenjohtaja Heino Kulojärvi kertoi eilen tiistaina kello 12.25, että kasassa on 8-9 nimeä.
– Lopullinen määrä ratkeaa iltapäivän aikana, aikaa on kello 16 saakka.
– Ehdokkaiden saaminen ei ole ollut helppoa. Yhtenä se johtuu kunnan tilanteesta, ihmiset on arkoja alkamaan yhteisten asioiden hoitajiksi, Kulojärvi sanoo.
– Väki on kunnassa vähentynyt, ja politiikka ei nuoria kiinnosta, Kulojärvi pohtii.
Perussuomalaisten Posion paikallisyhdistyksen puheenjohtaja Paavo Mursu kertoi eilen tiistaina klo 12.40 listalla olevan jo kolme nimeä.
– Neljättä nimeä tässä haen.
– Ei kuulosta tunkua olevan luottamustehtäviin, Mursu harmittelee.
– Yhteisten asioiden hoitamisen toivoisin kiinnostavan ihmisiä. Posion kunta on saanut kovaa maata alleen, ja asioiden hoitaminen pitäisi olla hieman jo helpompaa.
– Toivottavasti ihmiset käyvät äänestämässä.
Ryhmä 2008:sta eronnut, sitoutumattomana valtuustossa istunut Minna Ronkainen ei asetu enää ehdolle.
– En enää ole lähdössä. Työni vie aikaa niin paljon, ettei yhteisten asioiden hoitamiseen jää aikaa.
– Viime perjantaina (24.2.) ilmoitin keskustalle – jonka listalle sitoutumattomana mietin lähtemistä – etten olekaan käytettävissä, Ronkainen paljastaa.
Seuraavan kunnanvaltuuston paikkamäärä Posiolla pienentyy 17:ään siis nykyisen 21:n sijasta. Uusi valtuusto aloittaa kesäkuun alusta.