Kolumni

Viha valtaa maail­maa

Ei ole ihmisillä enää pilkettä silmäkulmassa.

Silmäkulmaan on pilkkeen tilalle tullut viha.

Ennen vihattiin bunkkereissa ja salaa – nyt vihataan kadulla ja avoimesti.

Ihmisten arviointikyky on pettänyt pahasti – maailma on menossa kovaa vauhtia väärään suuntaan.

Vihaa yksittäistä ihmistä kohtaan, vihaa tiettyä kansalaisuutta kohtaan, vihaa ihonväriä kohtaan – nykyisin tuntuu olevan luonnollista vihata.

Tosin useimmiten nämä vihaajat ovat vain tietämättömiä tolvanoita, jotka menevät massan mukana, kun aivokapasiteetti ei riitä muodostamaan omia mielipiteitä.

Vallitseva tilanne on osin meidän suvaitsevaisten vika.

Olemme olleet liian suvaitsevaisia vihaajille. Normaalijärjellä varustautunut ihminen ymmärtää antaa toisten olla eri mieltä, mutta vihaajille pitäisi laittaa kampoihin.

Suvaitsevaisten lepsuilu antoi vihaajille mahdollisuuden vallitsevaan tilanteeseen. Paluuta entiseen ei enää ole. Vihalla on valtava voima ja nyt se on saanut vallan liian monessa ihmisessä.

Yksittäisten ihmisten nimittelyä, pommi-iskuja yksittäisiin maihin, terrorismia maanosiin ja maailmanlaajuista pelon kylvämistä.

Sitä on arki tämän päivän maailmassamme.

”Oletko Jussi sinäkin jokin suvakki?”

Tuota minulta on kysytty useamman kerran.

Tuntuu ällistyttävältä, että jos ajattelee asioita normaalien elämänarvojen tapaan, niin sitä pidetään outona.

Tavallisuudesta ja normaalista toisen ihmisen kunnioittamisesta on tullut yhtäkkiä poikkeavaa, jota jaksetaan ihmetellä.

Olenkin tottunut ottamaan suvakki-nimityksen imarteluna.

Mutta suvaitsevaisuudellakin pitää olla rajansa.

Suvaitsevaisten on aika ottaa enemmän vastuuta. Vihaajat eivät pysty enää olemaan vastuussa itsestään. Viha kasvattaa vihaa.

Vihaajille, rasisteille ja pelonlietsojille pitää sanoa jyrkkä ei. Heidän käytöstä ei pidä kenenkään hyväksyä tässä maailmassa.

”Vihaajille, rasisteille ja pelonlietsojille pitää sanoa jyrkkä ei.