Yle: Ko­ro­na­tar­tun­to­ja Suo­mes­sa nyt 1882 – uusia 267

Suomessa on 1 882 laboratoriovarmennettua tartuntaa (THL 4.4. klo 8.55). Kuolleita on 20 (THL 3.4. klo 15.35).
Suomessa on 1 882 laboratoriovarmennettua tartuntaa (THL 4.4. klo 8.55). Kuolleita on 20 (THL 3.4. klo 15.35).
Kuva: MIKKO HALVARI

Suomessa on yhteensä 1 882 laboratoriovarmennettua tartuntaa – uusia 267 (THL 4.4. klo 8.55). Kuolleita on 20 (THL 3.4. klo 15.35).

Yläsavolaisessa hoitokodissa on kuollut kolme hyvin iäkästä asukasta koronaviruksen aiheuttamaan tautiin.

Hallitus päätti 3.4. useista toimista yritysten ja yksityishenkilöiden talousvaikeuksien ehkäisemiseksi.

Hallitus aikoo esimerkiksi kieltää pikavippien suoramarkkinoinnin ja laskea korkokaton 10 prosenttiin. Yrityssaneeraukseen pääsyä aiotaan helpottaa ja velkojan oikeutta hakea yrityksen konkurssiin vaikeuttaa.

Ravintolat suljetaan 4.4, koulut jatkavat etäopetuksessa ainakin 13.5. saakka.

4.4. klo 11.41 THL: Koronatartuntoja Suomessa nyt 1882 – uusia 267

Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL on julkaissut tuoreita tietoja varmistetuista koronavirustartunnoista. Laboratoriovarmistettuja tartuntoja on nyt 1 882. Luku on noussut eilisestä 267 tartunnalla. Hyppäys eiliseen sisältää myös takautuvia testituloksia, THL kertoo Twitterissä.

Testausta on pyritty viime aikoina lisäämään Suomessa. THL:n mukaan tällä hetkellä näytteitä voidaan testata noin 2 500 päivässä ja testauskapasiteettia kasvatetaan mahdollisimman nopeasti.

THL kertoo tehohoidossa olevista potilaista sekä koronavirukseen kuolleista myöhemmin tänään.

Lähde: STT

Ilmoita asiavirheestä