Kolumni

Ys­tä­väm­me viik­ko­sii­vous

Alakerta | Suvi Peltola / suvi.peltola@koillissanomat.fi

//////////alakerraksi jollekin päivälle////////

Muistiko kukaan (nais)kollegani jakaa ennen joulua ahdistuksen tunteitaan siitä, kuinka hänellä on vielä niin ja niin paljon kodin eri kolkkia siivoamatta ennen aaton juhlia? Ei tainnut muistaa. Tai ehkä heistä kukaan ei stressannut moista asiaa.

Ehkä he ovat kuten minä, viikkosiivouksen nimeen vannovaa väkeä. Ehkä Koillismaalla on yhä voimissaan perinne, jonka mukaan matot kannetaan ulos ja lattiat luututaan kutakuinkin kerran viikossa.

Meitä näin toimivia on kuitenkin yhä vähemmän.

Vähän ennen vuoden vaihdetta äkkäsin nettiuutisten joukosta otsikon, jonka mukaan ”siivous ei innosta vapaa-ajalla”. Se on tietysti harmi, koska harvassa hommassa voi kesken työpäivän käyttää aikaa oman kämpän kiillottamiseen. Jos ja kun koti on pidettävä kunnossa, siihen täytyy siis uhrata vapaa-aikaa.

En tietenkään tarkoita, että joka ilta töiden jälkeen pitää tarttua pölyrättiin. Ei imurin pidä hurista yötä päivää tai vessaharjan viuhua alati.

Useammin kuin kerran vuodessa ennen joulua nämä toimet tulee silti suorittaa.

Mainitsemassani Ylen uutisjutussa kerrotaan myös se ikävä tosiasia, että huonosti siivotut kodit vanhenevat ennen aikojaan. Toisaalta järkevällä siivoamisella voi saada esiin uutta. Itse uskallan väittää jättäneeni vuokra-asuntoni Oulussa parempaan kuntoon kuin missä se oli minun muuttaessa siihen.

Heti vuokrasuhteeni alussa maalasin tiskikaapin lohkeilleet sisäpinnat, mutta suurimmat muutokset sai aikaan hellan viereiseen seinään pinttyneiden tahrojen katoaminen. Ne eivät lähteneet kertapyyhkäisyllä, mutta hupenivat hiljalleen viikoittaisten käsittelyjeni ansiosta.

En ole siivousfanaatikko. Minulle riittää tiskipöydän päivittäinen perkaaminen, imurointi ja wc:n siivous kerran viikossa ja lattioiden pyyhkinen joka toinen viikko. Nämä toimet ovat riittäneet pitämään asuntoni hyvin pitkälle samassa kunnossa kuin se oli muuttaessani siihen puolitoista vuotta sitten.

Tässä voisi muuten olla ideaa heille, jotka eivät ole vielä tehneet uuden vuoden lupaustaan tai heille, jotka ovat jo menneet rikkomaan ensimmäisensä. Suorita vaikka vain koemielessä viikkosiivous joka viikko seuraavan puolen vuoden ajan ja palkitse itsesi havaitsemalla, ettei erillistä juhannussiivousta tarvita.

Suvi Peltola

”Palkitse itsesi havaitsemalla, ettei erillistä juhannussiivousta tarvita.